XVII KONKURS PIOSENKI SŁOWIAŃSKIEJ

14 maja 2018r. w Oratorium Marianum odbyła się XVII edycja Konkursu Piosenki Słowiańskiej, którego organizatorami był Instytut Filologii Słowiańskiej, Ośrodek Kultury i Sztuki oraz Biuro Współpracy Międzynarodowej.

XVII Konkurs Piosenki Słowiańskiej za nami [FOTORELACJA]

Złote Przeboje Słowiańszczyzny – nagrody wyśpiewane!

 

22 maja 2017 r. pod patronatem JM Rektora UWr, Dziekana Wydziału Filologicznego oraz Konsula Honorowego Republiki Czeskiej w Oratorium Marianum po raz szesnasty odbył się Konkurs Piosenki Słowiańskiej.

Organizacją Konkursu, jak co roku, zajęła się niezrównana dr Wiesława Zybura, która mogła po raz szesnasty liczyć na wsparcie dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego pana Jarosława Brody oraz dyrekcji Ośrodka Kultury i Sztuki, współorganizatorów wszystkich edycji.

W części konkursowej publiczność mogła wysłuchać popisów wokalnych studentów, a poza konkursem zaprezentowali się wykładowcy oraz zaproszeni goście: chór cudzoziemców, podopieczni pani Urszuli Dobesz i dyrygentki Marty Jaroszewicz ze Szkoły Języka Polskiego i Kultury dla Cudzoziemców. W opinii wielu słuchaczy tegoroczny występ chóru był najlepszym występem w historii KPS. A może zadziałała magia  Wrocławskiej piosenki? Możemy zasugerować pani dyrektor Urszuli Dobesz, by rokrocznie chór jej podopiecznych otwierał konkurs tą właśnie piosenką. Taką propozycję warto rozważyć – Pani Dyrektor!

Publiczność zebrana w Oratorium gorąco oklaskiwała uczniów z II LO w Bolesławcu, którzy brawurowo, świetnie językowo, wykonali znany Polakom dzięki Maciejowi Maleńczukowi utwór belgradzkiego kompozytora i wokalisty Momčila Bajagicia Verujem,  ne verujem. Licealiści ci są potomkami Polaków, reemigrantów z Bośni. Zaprosił ich do udziału w konkursie dyrektor IFS prof. Michał Sarnowski. Instytut, a zwłaszcza Zakład Serbistyki i Kroatystyki, od wielu lat, dzięki dr Gordanie Durdev-Małkiewicz, ściśle współpracuje z dyrekcją i uczniami bolesławieckiego liceum organizując wykłady, warsztaty, seminaria. Stąd ich obecność na konkursie i bezbłędnie językowo wykonany utwór.

Z Syberii, na specjalne zaproszenie JM Rektora prof. Adama Jezierskiego, przyjechał dr Artiom Kollegov, wykładowca TPUP, który zaśpiewał jeden z ulubionych romansów naszego rektora  Всё как прежде, всё та же гитара. Trudno sobie wyobrazić kolejne edycje bez jego obecności, tak bardzo jest związany z naszym instytutem i konkursem! Artioma Kollegova bardzo lubią nasi studenci, nie tylko za niepowtarzalny głos, ale i za bardzo ciekawe wykłady, które dla nich wygłasza podczas swoich pobytów w naszej alma mater. Nie bez znaczenia jest fakt, że Artiom Kollegov jest świetnym wodzirejem, potrafiącym zainspirować i zintegrować na nieformalnych koncertach, odbywających się po każdej edycji Konkursu w Ogrodzie Botanicznym, tak różnorodną pod względem narodowym społeczność akademicką.

Dr. Jakuba Walczaka i jego Очи чёрные rozpropagowane przez Fiodora Szalapina i Violettę Villas - przedstawiać nikomu nie trzeba. Od kilku już lat ma swoją wierną publiczność, której nie może zawieść i w przyszłym roku. Dr. Walczakowi jak zawsze akompaniował sam JM Rektor prof. Adam Jezierski. Jaki utwór zaprezentują nam panowie w przyszłym roku?

Z czeską Ostrawą łączy IFS nie tylko współpraca, wzajemna sympatia, ale i miłość do muzyki. Dr Igor Jelinek- czeski rusycysta zrobił wszystko,  by móc przyjechać do Wrocławia, zaśpiewać na scenie Oratorium Oт прощания до прощания, a także - by zapoznać młodego doktoranta czeskiej uczelni, byłego studenta dziekana Volodymyra Mozgunova z Doniecka z niepowtarzalną atmosferą naszego festiwalu. Dmytro Klymenko wykonał tak popularną nawet w Polsce pieśń pt. Рiдна мати моя. Akompaniował mu oczywiście Igor Jelinek.

Trudno już sobie wyobrazić konkurs bez żywiołowej, energetycznej dr Moniki Jasińskiej-Okulewicz i jej studentów. Już sama zapowiedź ich występu wywołała prawdziwy aplauz publiczności. To jej studenci byli najbardziej zaangażowani podczas organizacji konkursu. Tym razem wykonali prawdziwy hit Ałły Pugaczowej Всё могут короли. Zachwycili, jak zawsze!

Na zaproszenie organizatorów po raz pierwszy wystąpiła w KPS Słowaczka mieszkająca we Wrocławiu - Katarína Gorunová z utworem Radůza - Studený nohy. Kataryna znana jest polskiej publiczności, śpiewa od dłuższego już czasu we wrocławskich klubach muzycznych. Zaproszeni goście wraz z występującymi wykładowcami wystąpili w czasie obrad jury.

Finalistów oceniali: przewodniczący jury – prof. Michał Sarnowski – dyrektor IFS; zastępca dyrektora OKiS – Andrzej Walus; właścicielka studia muzycznego Marimal – Anna Majkut – Polańska oraz doktor Irina Kabyszewa z IFS. Decyzją jury na semestralne studia do Chorwacji pojedzie obiecujący student I roku serbistyki  Hubert Bretner oraz Monika Hose. Monika żałuje, iż decyzję o występie podjęła tak późno, na ostatnim roku studiów. Do Rosji, a konkretnie do Tomska pojadą dwie studentki II roku rusycystyki Alicja Dyrda i Katarzyna Gołębiowska, które zachwyciły publiczność kreatywnością wykonania starego, rosyjskiego romansu Дорогой длинною, znanego w Polsce pod tytułem To były piękne dni w wykonaniu Haliny Kunickiej (również w duecie z Dolly Parton). Alicja, Katarzyna i akompaniator – Stanisław Marinczenko zdobyli również wyróżnienie - nagrodę właścicielki restauracji Armine Galiny Asatryan. Alicja Dyrda otrzymała również nagrodę tomskich władz uniwersyteckich dla najlepszego wykonawcy utworu w języku rosyjskim za rewelacyjne wykonanie światowego hitu (również w Rosji) pt. В Кейптаунском порту natomiast   bohemistka - Marlena Tomczyk dzięki hitowi W malowanym dzbanku  ma zagwarantowane semestralne studia w Pradze.

 I nagrodę Dziekana Wydziału Filologicznego prof. Marcina Cieńskiego (wycieczka za 2 000 PLN) ulubionym  przez wykonawców utworem W. Coja Kukuszka wyśpiewała studentka I roku filologii rosyjskiej Martyna Dubińska. Martyna zdobyła również nagrodę Konsula Honorowego RCz Arkadiusza Ignasiaka (talon upominkowy za 500 PLN). Natalia Ciołka, Daniel Horoszczak i Michał Surmacz zdobyli serca publiczności świetnymi głosami i bardzo energetycznym wykonaniem ukraińskiego przeboju Maszyna parowa zdobywając tym samym  II Nagrodę – Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego (recital w klubie ANIMA) oraz wyróżnienie Iryny Jezior właścicielki Kozackiej Chatki, wieloletniej sponsorki konkursu.

 III Nagrodą – Dyrektora IFS prof. Michała Sarnowskiego (komplety słowników) podzielili się - ex aequo Márk Molnár z IFS i Ilona Rekets. Pan prorektor prof. Jan Burdukiewicz zaś osobiście wręczył nagrody BWM dla najlepiej śpiewających obcokrajowcówMárk Molnár (Węgier) zdobył tę nagrodę za Восьмиклассницy z repertuaru W. Coja ex aequo z niezwykle utalentowaną, liryczną studentką z Tomska Marianną Kovyrevą. Od pana rektora studenci ci otrzymali dyplomy oraz talony upominkowe. Marianna Kovyreva zachwyciła swym głosem i interpretacją pieśni Не для тебя również Andrzeja Walusa, z-cę dyrektora wrocławskiego OKiS-u, który przyznał jej Nagrodę Ośrodka Kultury i Sztuki   (aparat fotograficzny). Pozostałe wyróżnienia przyznawali również sponsorzy-fundatorzy nagród. Ilona Rekets z IFS za białoruski przebój Bialawaja, czarniawaja otrzymała nie tylko III nagrodę główną, ale i nagrodę Biura Turystyki „Joanna” .

Profesjonalny kurs wokalny ufundowany przez Studio Muzyczne Marimal naszej wieloletniej jurorki i sponsorki Anny Majkut-Polańskiej otrzymały: Helena Jodel - z germanistyki, Olha Makuh z historii oraz Katarzyna Ostrowska z IFS. Studenckie jury jednogłośnie przyznało Nagrodę Publiczności Aleksandrze Kuraś z IFS za piękne, oryginalne wykonanie utworu w języku serbskim. Zaskoczyli organizatorów studenci najmłodszych roczników, zarówno podczas organizacji koncertu jak i na scenie. To dobrze rokuje na przyszłość. Zadziwia silny związek absolwentów IFS, którzy aktywnie uczestniczą w pracach przy organizacji, jak i na scenie. Największe słowa uznania należą się absolwentowi rusycystyki, utalentowanemu multiinstrumentaliście Stanisławowi Marinczence, na pomoc którego zarówno uczestnicy jak i organizatorzy zawsze mogą liczyć.  Podczas tegorocznego konkursu Stas Marinczenko akompaniował aż pięciu różnym wykonawcom, i bardzo aktywnie pomagał podczas organizacji  konkursu.

Tradycją KPS stały się nieformalne  spotkania uczestników, organizatorów, sponsorów i absolwentów w Ogrodzie Botanicznym. Tegoroczne after party, za sprawą  Andrzeja Walusa, z-cy dyrektora Ośrodka Kultury i Sztuki, który zadbał o nagłośnienie oraz dał nieprawdopodobny popis swoich umiejętności grając na saksofonie oraz  wciągając wszystkich bez mała uczestników do wspólnej zabawy, przejdzie na pewno do historii. Zaimponowała  uczestnikom i jurorka, Anna Majkut-Polańska,  dając próbkę swego talentu wokalnego, nie zawiedli i studenci.

Stali bywalcy jednogłośnie stwierdzili, iż była to najlepsza zabawa integracyjna w historii KPS.

Przypominamy, że

Projekt  był współfinansowany z budżetu Województwa Dolnośląskiego oraz ze środków  miasta Wrocław.

 

https://dev.uni.wroc.pl/2017/01/25/przed-nami-konkurs-piosenki-slowianskiej/

 Zapraszamy za rok!

Maja Rokita

Angelika Sadłocha

XV KONKURS PIOSENKI SŁOWIAŃSKIEJ

 

XV Konkurs Piosenki Słowiańskiej

9 maja 2016 roku o godzinie 16.00 Sala Muzyczna Uniwersytetu Wrocławskiego stała się po raz piętnasty miejscem wokalnych zmagań studentów z Instytutu Filologii Słowiańskiej oraz z innych, nie tylko wrocławskich uczelni. Na naszą uczelnię przyjechali śpiewacy m.in. z Węgier, Belgii, Białorusi, Rosji, Czech, Mołdawii i Chin.

XV edycja Konkursu Piosenki Słowiańskiej - szczegółowe informacje
XV Konkurs Piosenki Słowiańskiej – nagrody przyznane!

XIV KONKURS PIOSENKI SŁOWIAŃSKIEJ

 

XIV Konkurs Piosenki Słowiańskiej
25 maja 2015 roku w Oratorium Marianum publiczność, tak licznie zgromadzona, miała możliwość wysłuchania czternastu uczestników walczących o nagrody: JM Rektora, Dziekana Wydziału Filologicznego, Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego, Dyrekcji IFS. Walczących to jednak słowo na wyrost. Występujący studenci, jak twierdzi główna organizatorka – dr Wiesława Zybura, a i sami śpiewający studenci, czuli się zaszczyceni możliwością zaprezentowania swoich możliwości wokalno-instrumentalnych na scenie Sali Muzycznej w obecności najwyższych władz uniwersyteckich - rektora UWr prof. Marka Bojarskiego, prorektorów – prof. Adama Jezierskiego i prof. Grzegorza Hryciuka, Kanclerza UWr Ryszarda Zukowskiego, byłych prorektorów – prof. Ryszarda Cacha i prof. Teresy Łoś-Nowak, dyrektor IFS prof. Anny Paszkiewicz, swoich wykładowców i doktorantów z Instytutu Filologii Słowiańskiej, swoich kolegów z grup ćwiczeniowych oraz miłośników piosenki słowiańskiej.

„Perły piosenki słowiańskiej” - szczegółowe informacje
XIV Konkurs Piosenki Słowiańskiej – nagrody przyznane!

XII KONKURS PIOSENKI SŁOWIAŃSKIEJ

 

20 maja 2013 roku w Oratorium Marianum UWr odbył się
XII KONKURS PIOSENKI SŁOWIAŃSKIEJ.

 

    XII edycja Konkursu Piosenki Słowiańskiej odbyła się w ramach Dni Tomskiego Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego na Uniwersytecie Wrocławskim i z całą pewnością była niecodziennym muzycznym wydarzeniem. W konkursie wzięły udział tomskie studentki, które według przewodniczącego jury prof. Michała Sarnowskiego zdeklasowały pozostałych wykonawców, chociaż i oni, w ocenie jurorów i publiczności, zaprezentowali bardzo wysoki poziom.

"Nagrody wyśpiewane po słowiańsku" - szczegółowe informacje
Piosenki nie tylko o miłości

 

XI KONKURS PIOSENKI SŁOWIAŃSKIEJ

 

18 maja 2012 roku w Oratorium Marianum UWr odbył się
XI KONKURS PIOSENKI SŁOWIAŃSKIEJ.

 

    Piękne głosy, ciekawy repertuar, sugestywne interpretacje – jurorzy XI Konkursu Piosenki Słowiańskiej mieli kłopot z wyborem laureatów. Pierwszą nagrodę przyznali ex aequo bohemistce Kamili Konopczak Z Uniwersytetu Wrocławskiego i Patrycji Kozieł, slawistce z Uniwersytetu Opolskiego.

Po słowiańsku wyłącznie o miłości - szczegółowe informacje
Nagrody wyśpiewane po słowiańsku
Zobacz plakat

X KONKURS PIOSENKI SŁOWIAŃSKIEJ

 

09.05.2011 roku w Auli Leopoldina odbył się
X KONKURS PIOSENKI SŁOWIAŃSKIEJ.

    9 maja 2011 roku w Auli Leopoldina UWr odbyła się X edycja Konkursu Piosenki Słowiańskiej organizowana przez studentów Instytutu Filologii Słowiańskiej oraz Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu.


Słowiańska gala gwiazd - szczegółowe informacje
Zobacz plakat
Fotokronika

 

LAUREACI IX KONKURSU PIOSENKI SŁOWIAŃSKIEJ

 

26.04.2010 roku w Oratorium Marianum odbył się
IX KONKURS PIOSENKI SŁOWIAŃSKIEJ.

 

    Przewodniczący jury – Dziekan Wydziału Filologicznego UWr prof. dr hab. Michał Sarnowski, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego Jarosław Broda, dyrektor klubu „Firlej” Robert Chmielewski, dyrektor Ośrodka Kultury i Sztuki Piotr Borkowski oraz dr Irina Kabyszewa z IFS UWr przyznali następujące nagrody:

 

I NAGRODĘ – Dziekana Wydziału Filologicznego UWr (wycieczka o wartości 2 000 zł) zdobyło legnickie trio w składzie: Andrzej Kajfasz, Igor Herbut i Mateusz Ciołka;
(Politechnika Wrocławska, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa oraz Kolegium Języków obcych)

II NAGRODĘ – Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego (koncert w „Firleju”) Oksana Terefenko z Państwowego Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej z Gdyni

III NAGRODĘ – Dyrekcji IFS (komplet słowników) wyśpiewał zespół rusycystów z Łodzi w składzie: Magdalena Dolińska, Joanna Starzyńska, Natalia Andrzejczak, Anna Nowak, Anna Bachorska, Róża Błaszczyk

NAGRODĘ SPECJALNĄ – semestralne studia w Rosji zdobyła rusycystka z IFS UWr Marta Łuszczaj

NAGRODA PUBLICZNOŚCI przypadła duetowi „Szejk” (Hannie Krężlewskiej i Michałowi Strożkowi), germanistom z UWr


WYRÓŻNIENIA:

Biura Turystyki „Joanna” -
(weekend w Pradze) otrzymał duet „Chała zza szafy” z IFS UWr (bohemistka Joanna Mickiewicz i serbista Jan Makal)

OKiS-u grafika + roczna prenumerata „ODRY” ukrainistyka Lubov Moroz z IFS UWr

TOP-GYM FITNESS (ekskluzywne karnety):

- Michał Strożek i Hanna Krężlewska (germaniści z UWr)
- Lubov Moroz, ukrainistka z IFS UWr
- Yauheniya Chubarava, rusycystka z IFS UWr
- Olesia Majewska, ukrainistka z IFS UWr
- Agnieszka Solecka, Piotr Kasprzak i Emil Maliniak - bohemiści z IFS UWr

 

Rozśpiewane Oratorium Marianum

 

    Na początku było spokojnie, nieco sentymentalnie, potem ambitnie i profesjonalnie, a na końcu gorąco i erotycznie. Jeśli bogato zdobione ściany Oratorium Marianum mają uszy, to 26 kwietnia spłynął na nie balsam. Sala Muzyczna Uniwersytetu Wrocławskiego stała się po raz dziewiąty miejscem wokalnych zmagań studentów z całej Polski w ramach odbywającego się tu IX Konkursu Piosenki Słowiańskiej.

 

    Poziom i tym razem był bardzo wysoki. Według opinii członka jury dr Iriny Kabyszewej najtrudniej wykonuje się utwory a capella, a w tym roku wszystkie trzy pierwsze miejsca zajęli wykonawcy śpiewający w ten właśnie sposób.

    Trudno było przewidzieć, kto zwycięży. Decydował nie tylko talent, lecz także odpowiedni wybór utworu. Po raz kolejny zwyciężyła pieśń ukraińska („Wstawajte”), którą wykonali na trzy głosy studenci z Legnicy: Andrzej Kajfasz, Igor Herbut i Mateusz Ciołka.

    Fundatorem I nagrody – wycieczki o wartości 2 tys. zł – był dziekan Wydziału Filologicznego UWr prof. Michał Sarnowski. Dzięki swoim nieprzeciętnym zdolnościom wokalnym Oksana Terefenko z Gdyni zajęła drugie miejsce i „wyśpiewała” własny recital w klubie „Firlej”. Trzecia nagroda przypadła sekstetowi z Łodzi: Magdalenie Dolińskiej, Joannie Starzyńskiej, Natalii Andrzejczak, Annie Nowak, Annie Bachorskiej i Róży Błaszczyk, za oryginalne wykonanie piosenki „Koń” z repertuaru znanej również z występów w Polsce rosyjskiej grupy „LUBE”. Wykonawczynie zostały nagrodzone kompletem słowników od dyrekcji Instytutu Filologii Słowiańskiej.

    Z kolei Marta Łuszczaj z Instytutu Filologii Słowiańskiej UWr chwyciła za serce jury swoją liryczną interpretacją piosenki „Projti po krajeszku twojej sud’by” z repertuaru Ałły Pugaczowej i wyśpiewała w nagrodą semestralne studia w Rosji.

    Jak zawsze dużo emocji wzbudziła nagroda publiczności, której fundatorami są wszyscy zebrani na sali. Na aplauz widowni czasami trzeba się bardziej napracować niż na przychylność jury. Co tym razem poruszyło zebranych? Otóż bollywoodzkie show w wykonaniu zespołu „Szejk” (Hanna Krężlewska i Michał Strożek – germaniści z UWr) nagrodzeni dodatkowo karnetem do klubu Top-Gym Fitness. Być może niebywały sukces duetu „Szejk” zmusi przyszłych uczestników kolejnego konkursu do poszukiwań nowych, oryginalnych pomysłów interpretatorskich.

    Oprócz tego studenci Instytutu Filologii Słowiańskiej otrzymali następujące wyróżnienia: weekend w Pradze od Biura Turystyki „Joanna” otrzymał zespół „Chała zza szafy” (Joanna Mickiewicz i Jan Makal), grafiki i prenumeratę „Odry” od OKiS-u oraz karnet do klubu Top-Gym Fitness – Lubov Moroz, karnety do klubu Top-Gym Fitness – Yauheniya Chubarava, Olesia Majewska, Agnieszka Solecka, Piotr Kasprzak i Emil Maliniak.

    Należy podkreślić, że werdykty jury nie zawsze pokrywały się z odczuciami i oceną publiczności. Wielu zgromadzonych za faworytkę uważało pełną wdzięku, obdarzoną znakomitymi warunkami wokalnymi Lubow Moroz, wykonawczynię lirycznej piosenki ukraińskiej „Wolny ptak” (Vilnyj ptah), za którą otrzymała zaledwie wyróżnienie. Aplauz zebranych wywołała obdarzona wspaniałym głosem studentka bohemistyki UWr – Justyna Pasterczyk, której, jak się wydaje, nieco zaszkodził zbyt głośny zespół instrumentalny.

    Równie korzystne wrażenie wywarł występ niepozbawionej talentu scenicznego Olesi Majewskiej, która z młodzieńczą werwą wykonała piosenkę „Moja Ukraina”.

    Oczywiście żaden konkurs nie miałby racji bytu, gdyby nie szacowne jury pod przewodnictwem niezastąpionego dziekana Wydziału Filologicznego UWr prof. Michała Sarnowskiego. W znojach dyskusji i w trudach wyboru najlepszych uczestniczyli również: dyrektor klubu „Firlej” Robert Chmielewski, dyrektor Ośrodka Kultury i Sztuki Piotr Borkowski oraz dr Irina Kabyszewa z IFS UWr. Warto pamiętać, że za ogromnym sukcesem konkursu stoi nie tylko talent studentów, ile ciężka praca przy jego organizacji, która corocznie spada na barki dr Wiesławy Zybury. Nie pierwszy raz swoje zaangażowanie potwierdziło Koło Naukowe „LiK Rosji”, na czele ze swoim opiekunem dr Elżbietą Tyszkowską-Kasprzak.

    Cieszący się coraz większą popularnością doroczny Konkurs Piosenki Słowiańskiej nie zawiódł pokładanych w nim nadziei. Zarówno uczestnicy, jak i organizatorzy odetchnęli z ulgą, ale i z dumą, po uroczystym wręczeniu nagród. Oczywiście na oddechu się nie skończyło; ludzi sukcesu poznajemy po tym, że nie tylko potrafią ciężko pracować, lecz także należycie świętować zwycięstwo. Do dobrej tradycji konkursu należy tzw. after party. Podobnie jak w ubiegłym roku, studenci i wykładowcy zostali ciepło przyjęci we wrocławskim klubie „Kredens”. Kiedy trema i nerwy odpuściły, rozległy się śpiewy z samej głębi słowiańskiej duszy. Każdy mógł choć na chwilę stać się Bułatem Okudżawą, Ałłą Pugaczową albo Wierką Serdiuczką. Dużą popularnością cieszył się również klasyczny polski repertuar, na czele z legendarnym „W stepie szerokim...”. Chociaż wtorek miał przywitać studentów normalnym rozkładem zajęć, najwytrwalsi bawili się do rana. Trudno jest się oprzeć takiej atmosferze, szczególnie że siły imprezowiczów były cały wieczór regenerowane pysznym chlebem ze smalcem, podarunkiem od sponsorów i organizatorów konkursu.

    Mimo iż wciąż mamy przed oczyma tegoroczny Konkurs Piosenki Słowiańskiej, organizatorzy już zaczynają przygotowania do X edycji. Jak zapowiedziała główna organizatorka dr Wiesława Zybura z Instytutu Filologii Słowiańskiej, na dziesięciolecie imprezy czeka nas niespodzianka. Co miała na myśli, dowiemy się już za niespełna rok.


Źródło: Rozśpiewane Oratorium Marianum, "Przegląd Uniwersytecki" 2010,
            nr 5 (168), s. 15-16. Zobacz
Tekst: Halszka Bielecka

Inne:
Słowiański koncert na głosy...
Fotokronika

 

Lirycznie i folkowo

 

    Już po raz ósmy w Oratorium Marianum, podczas trwającego tam 27 kwietnia Konkursu Piosenki Słowiańskiej, można było usłyszeć współczesne i dawne utwory w kilku językach słowiańskich. Wysoki poziom kandydatów sprawił, że jury stanęło przed niezwykle trudnym zadaniem wytypowania zwycięzcy oraz laureatów.

 

    W finale zwyciężyło trio "Kadarka" z Gdańska. Marta Hnat, Olga Witek i Roksana Kostyk, śpiewające na trzy głosy ludową pieśń ukraińską "Marynońka", wygrały wycieczkę ufundowaną przez Dziekana Wydziału Filologicznego UWr.

    Drugie miejsce przypadło Ediemu Mulićowi z Macedonii i towarzyszącej mu Kindze Zabawie, studentce etnologii z Uniwersytetu rocławskiego. Nagrodą za wykonanie serbskiej piosenki "Neko te ima noras" będzie recital w Klubie "Firlej". Godny podkreślenia jest fakt, iż Inga i Edi zaprosili do udziału w recitalu niezauważoną przez jurorów Paulina Walendowską, studentkę wrocławskiej PWST, która zaśpiewała w Konkursie "Modlitwę" Bułata Okudżawy.

    Trzecie miejsce wyśpiewała Joanna Buda z Rzeszowa za wzruszające wykonanie serbskiej pieśni ludowej "Gora jeći", za którą otrzymała sześciotomową encyklopedię PWN, ufundowaną przez dyrekcję Instytutu Filologii Słowiańskiej. Joanna została ponadto wyróżniona dodatkową nagrodą pieniężną, ufundowaną przez dyrektora OKiS-u.

    Zarówno jury, jak i publiczność zachwyciło liryczne wykonanie przez studenta filologii rosyjskiej UWr Tomasza Bałdygę pięknego, rosyjskiego romansu "Jeśli możesz - prosti". Tomasz otrzymał Nagrodę JM Rektora UWr - miesięczny pobyt w Tomsku na Syberii - przeznaczoną dla studenta rusycystyki za najlepsze wykonanie utworu w języku rosyjskim.
- Nie spodziewałem się tego wyróżnienia, ale przyznaję szczerze, że jest to nagroda, którą najbardziej chciałem otrzymać - powiedział Tomek, który w przyszłości pragnie studiować reżyserię dramatu w Petersburgu.

    Z ogromnym aplauzem publiczności spotkał się występ duetu Dikije Obiezjany, który oprócz talentów wokalnych zaprezentował nietuzinkowe zdolności aktorskie podczas interpretacji utworu "Ty kidał". Wykonawcy - Sławek Dalidowicz i Michał Lewicki - studenci rusycyści z UWr otrzymali Nagrodę Publiczności oraz weekend w Pradze ufundowany przez Biuro Turystyczne "Joanna".

    Oprócz tego jury przyznało jeszcze dwa wyróżnienia. Pierwsze z nich, roczna prenumerata "Odry" i grafika Tyszkiewicza, przypadło w udziale Adrianowi Hyrszowi za niezwykle oryginalne wykonanie humorystycznej piosenki"Dwa traktorista". Drugie wyróżnienie otrzymał wrocławsko-legnicki "Duet" w składzie Justyna Pastyrczyk i Agnieszka Gela, który oczarował publiczność pięknym, wykonanym na dwa głosy utworem "Koń" z repertuaru grupy Lube. W nagrodę Justyna i Agnieszka zostały zaproszone na uroczystą kolację do restauracji "Armine".
Poza konkursem wystąpiły laureatki ubiegłorocznej edycji - Ilona Poterała z wrocławskiej germanistyki oraz Adriana Bujała z Instytutu Filologii Słowiańskiej. Na zaproszenie organizatorów absolwentka naszej filologii słowiańskiej, Anna Majkut-Polańska, niekwestionowana gwiazda I Konkursu Piosenki Słowiańskiej, zaśpiewała kilka swoich ulubionych utworów rosyjskich.

    Początkowo konkurs adresowany był wyłącznie do studentów Instytutu Filologii Słowiańskiej UWr, jednak już wkrótce spotkał się z ogromnym zainteresowaniem braci studenckiej z całego Uniwersytetu, a od kilku lat biorą w nim udział studenci z innych polskich ośrodków akademickich. W tegorocznej, VIII edycji do finału, oprócz studentów uczelni wrocławskich, zakwalifikowali się studenci z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Gdańskiego, Białostockiego i Rzeszowskiego oraz z Macedonii.

    W skład jury konkursu weszli: prof. Michał Sarnowski, dziekan Wydziału Filologicznego - przewodniczący, Piotr Borkowski, dyrektor Ośrodka Kultury i Sztuki, Jarosław Broda, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego, oraz dr Irina Kabyszewa z Instytutu Filologii Słowiańskiej. Zgodnie przyznają oni, że poziom konkursu był w tym roku bardzo wysoki.
Ponadto w tym roku konkurs zaszczycili swoją obecnością prof. Ryszard Cach, prorektor ds. nauczania z małżonką, i prof. Teresa Łoś-Nowak, prorektor ds. studenckich.

    Zgodnie z tradycją kontynuacją koncertu było spotkanie integracyjne w gościnnym klubie "Kredens", do którego wszystkich zaprosił dyrektor OKiS-u Piotr Borkowski.

    Konkurs Piosenki Słowiańskiej stał się dobrą tradycją Instytutu Filologii Słowiańskiej, którą z wielkim poświęceniem kultywuje jego inicjatorka dr Wiesława Zybura. W tym roku współorganizatorami konkursu było Koło Naukowe "LiK Rosji" wraz z opiekunem dr Elżbietą Tyszkowską-Kasprzak, a także OKiS w osobie Piotra Borkowskiego. Tegoroczny finał poświęcony był pamięci zmarłego w marcu Przyjaciela naszego konkursu Milana Duśkova - założyciela, dyrygenta i kierownika toruńskiego zespołu "Bałkany Śpiewają", laureata V edycji konkursu.

Źródło: Lirycznie i folkowo, "Przegląd Uniwersytecki" 2009, nr 5 (158), s. 22-23. Zobacz
Tekst: Agnieszka Trzepacz

Zdjęcia:

  • Prorektor ds. Nauczania - prof. dr hab. Ryszard Cach,
  • Dorota Oczak,
  • Aneta Prokop.


Inne:
Oratorium Marianum pękało w szwach...
Zobacz plakat VIII edycji konkursu
Fotokronika

 

SŁOWIAŃSKI SŁOWIK

 

     Już po raz siódmy w Oratorium Marianum odbył się Konkurs Piosenki Słowiańskiej. Konkurs zorganizowali: dr Wiesława Zybura i dr Elżbieta Tyszkowska-Kasprzak wraz z Kołem Naukowym LiK Rosji oraz OKiS. W roli prezenterów wystąpili po raz pierwszy: studentka rusycystyki Aleksandra Lech oraz rusycysta i doktorant ze Stosunków Międzynarodowych Rafał Czachor. Studenci z całej Polski wystąpili w repertuarze lirycznym i folklorze, przede wszystkim rosyjskim i ukraińskim. Jury, z uwagi na wysoki poziom, musiało dokonać trudnego wyboru.

 

    Organizowany od 2001 roku Konkurs niezmiennie przyciąga, nie tylko tłumy widzów, ale także uczestników. Dlatego konieczne jest prowadzenie eliminacji. Tegoroczny Finał Konkursu Piosenki Słowiańskiej odbył się 21 kwietnia i obejmował występ dwunastu, z dwudziestu sześciu zgłoszonych uczestników. Studenci przyjechali z Olsztyna, Lublina, Krakowa, Białegostoku i Wrocławia. Występowali zarówno soliści jak i zespoły. Mimo znaczącej przewagi kierunków slawistycznych, nie zabrakło także uczestników, takich jak Nadija Nałużna, studentka pierwszego roku Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii UWr. Uczestniczka wystąpiła przy akompaniamencie ukraińskiej bandury.

 

    Z entuzjastycznym przyjęciem audytorium spotkał się występ Natalii Mańkut z Olsztyna, która otrzymała Nagrodę Publiczności, oraz dwa wyróżnienia: Nagrodę OKiS-u oraz weekend w Pradze ufundowany przez Biuro Turystyki „Joanna”. Wykonała ona starą pieśń „Łemkowyna”. Kolejne wyróżnienie otrzymał student IV roku Filologii Rosyjskiej UWr – Adrian Hyrsz, któremu akompaniował na gitarze Stanisław Marinczenko.

 

    Jury w składzie: prof. dr hab. Michał Sarnowski, Dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego – Jarosław Broda, Dyrektor Klubu „Firlej” Robert Chmielewski, przedstawiciel OKiS-u Bronisław Kowalewski i dr Irina Kabyszewa z Instytutu Filologii Słowiańskiej UWr, przyznało I Nagrodę zespołowi wokalnemu „Akord”. Złożony z ośmiu studentek Filologii Rosyjskiej Uniwersytetu w Białymstoku chór wykonał w języku rosyjskim utwór „Bystra woda”.

 

    Spośród wielu zespołów występujących w czasie koncertu, „Akord” wyróżnił się nietypową konwencją, subtelnym wykonaniem i idealną harmonią bardzo wysokich głosów. – Pierwszy raz w czasie Konkursu wystąpił tego rodzaju chór, dlatego postanowiliśmy go nagrodzić – komentuje decyzję członek jury dr Irina Kabyszewa z Instytutu Filologii Słowiańskiej.

 

    Wysoki poziom wykonywanych utworów wymusił na oceniających konieczność przyznania nagrody za II miejsce ex aequo. Zajęła je studentka I roku UWr Ilona Poterała, wykonując piosenkę Teony Dolnikowej pod tytułem „Szyba”. Mimo że jest germanistką, zaśpiewała po raz pierwszy w języku rosyjskim z bardzo dobrym rezultatem. – Nie uczyłam się rosyjskiego, pomagała mi mama, która przez rok studiowała na Filologii Słowiańskiej – mówi Ilona. – Pierwszy raz występuję na konkursie, na którym jest tak szerokie spektrum nie tylko jeśli chodzi o tematykę, ale i o gatunki muzyczne – dodaje wcześniejsza laureatka Festiwalu im. Agnieszki Osieckiej, Międzynarodowego Konkursu Piosenki w Częstochowie i wielu innych nagród.    Zdobywcą II miejsca był również student I roku uzupełniających studiów magisterskich Filologii Słowiańskiej UWr Michał Jakubek. Zachwycił jury próbą własnej twórczości. Do ułożonej przez siebie muzyki wykonał utwór Michaiła Lermontowa. Zdobywcy drugiego miejsca wystąpią na koncercie w „Firleju”.

 

    Bardzo równy, czysty głos oraz piękne wykonanie „Neka mi ne svane”, z repertuaru Petara Graso i Mariny Mudrinić, pozwoliło jedynej serbistce z UWr, Alicji Żuraw zdobyć III miejsce w Konkursie, oraz Nagrodę Specjalną - wyjazd na kurs językowy do Serbii. Laureatka jest także studentką Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. Akompaniował jej na fortepianie student Akademii Muzycznej – Marcel Białkowski. Kolejna Nagroda Specjalna przypadła studentce II roku Filologii Słowiańskiej UWr, Adrianie Bujale. Na wyróżnienie zasłużyła przede wszystkim oryginalną choreografią i własną interpretacją utworu do muzyki Jerzego Derfla. Organizatorzy uhonorowali również dyplomem uznania i drobnym upominkiem utalentowanego akompaniatora, byłego już studenta IFS Stanisława Marinczenkę, który związany jest z Konkursem od pierwszej edycji. Na jego pomoc i zaangażowanie mogli zawsze liczyć i organizatorzy i uczestnicy konkursu.

 

    Poza Konkursem wystąpili: Jagoda Kurpios, Magdalena Michalak, Katarzyna Nowak oraz Michał Bober. Wszyscy oni byli laureatami Konkursu Piosenki Słowiańskiej w ubiegłym roku. Podobnie jak w zeszłym roku było też o co walczyć. Główną Nagrodą była wycieczka o wartości 2 tys. zł, zaś kolejną występ w „Firleju”. Laureat trzeciego miejsca otrzymał ośmiotomową encyklopedię PWN. Wyróżnienie wiązało się m.in. z dwudniowym wyjazdem do Pragi, prenumeratą „ODRY” lub otrzymaniem Wielkiego Słownika polsko-rosyjskiego i rosyjsko-polskiego PWN. Dwie Nagrody Specjalne dla studentów Filologii Słowiańskiej UWr to: dwutygodniowy pobyt w Petersburgu oraz wyjazd do Serbii na kurs językowy. Fundatorami Nagród byli Klub „Firlej”, Ośrodek Kultury i Sztuki, Dyrekcja Instytutu Filologii Słowiańskiej UWr, Biuro Turystyki „Joanna” (stały sponsor Konkursu) oraz klub „Pod Zieloną Latarnią”. Poziom występów, a także zainteresowanie publiczności pozwala mieć nadzieję, że wielbiciele słowiańskiej twórczości jeszcze nie raz będą mieli okazję posłuchać ulubionych utworów.

 

Tekst: Agnieszka Trzepacz. Zdjęcia: Szymon Aleksandrowicz.

W 2001 roku dr Wiesława Zybura, mgr Irina Kabyszewa, dr Krzysztof Kusal i Łukasz Gawlik (wówczas student filologii rosyjskiej, a obecnie ukrainistyki i dziennikarstwa) zaproponowali zorganizowanie środowiskowego Konkursu Piosenki Słowiańskiej. Ich inicjatywa spotkała się z życzliwym odzewem ze strony władz Wydziału Filologicznego oraz ówczesnego prorektora Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Rościsława Żerelika. Organizatorów wsparli również Jarosław Broda (Wydział Kultury Urzędu Miejskiego) oraz Piotr Borkowski (Ośrodek Kultury i Sztuki). Wśród uczestników konkursu (jeszcze wtedy nie mówiono: pierwszego) znaleźli się głównie studenci slawistyki wrocławskiej; wśród widzów licznie zgromadzonych w Auli Leopoldyńskiej – wszyscy zainteresowani piosenką słowiańską.

To właśnie reakcje publiczności przekonały organizatorów, że narodziła się impreza cykliczna. Do organizacji kolejnych edycji konkursu czynnie włączyło się Studenckie Koło Naukowe Serbistów wraz ze swoją opiekunką mgr Gordaną Djurdjev. W II i III Konkursie Piosenki Słowiańskiej (wciąż: Aula Leopoldyńska) wystąpili już studenci innych uczelni wrocławskich, w IV (Oratorium Marianum) – uczestniczyli także studenci z Opola i Torunia, a organizatorzy po raz pierwszy zostali zmuszeni do przeprowadzenia eliminacji wstępnych.

Wydział Filologiczny