Piękni czterdziestoletni

Koncert Piękni czterdziestoletni odbył się 3.10.2021 r.
o godz.18.00 w Oratorium Marianum (gmach główny UWr, pl. Uniwersytecki 1).

Piękni czterdziestoletni to koncert jubileuszowy. Multiinstrumentalista Stanisław Marinczenko oraz Igor Jelinek są związani z Konkursem Piosenki Słowiańskiej od wielu lat. W przypadku Stanisława – od pierwszej edycji. Był wówczas studentem I roku IFS. Obaj występowali na scenie Oratorium Marianum i Auli Leopoldyńskiej w charakterze i wykonawców, i akompaniatorów. Obaj koncertują w Polsce i w Czechach. Mają na koncie kilka nagranych płyt plus jedną wspólną. Do udziału w swym jubileuszowym koncercie zaprosili młodych wykonawców, laureatów poszczególnych edycji Piosenki Słowiańskiej. W ich wykonaniu usłyszymy utwory w języku czeskim, rosyjskim, angielskim i polskim.

dr Wiesława Zybura


Intermezzo między Konkursami Piosenki Słowiańskiej

Uniwersytet Wrocławski  rozpoczął rok akademicki dwoma koncertami adresowanymi do wszystkich miłośników majowych Konkursów Piosenki Słowiańskiej – były to: Melodie trzech pokoleń oraz Piękni czterdziestoletni.

Piękni czterdziestoletni to koncert jubileuszowy: Igor Jelinek z Czech oraz Stanisław Marinczenko świętowali w tym roku swoje 40-te urodziny, które zbiegły się z 10-leciem ich wspólnej pracy artystycznej. Organizatorzy wszystkich edycji Konkursów Piosenki Słowiańskiej – rusycyści z IFS, władze dziekańskie i uniwersyteckie – chciały w ten sposób podziękować obu jubilatom za wieloletnią działalność artystyczną i ich udział we współtworzeniu wydarzeń kulturalnych Uniwersytetu Wrocławskiego.

Prof. Stefan Kiedroń, prodziekan ds. studenckich Wydziału Filologicznego, uroczyście otworzył koncert, zapraszając na scenę wieloletniego sponsora Konkursów Piosenki Słowiańskiej – Arkadiusza Ignasiaka, Konsula Honorowego Republiki Czeskiej we Wrocławiu, który – ku zaskoczeniu jubilatów – wręczył im dyplomy i nagrody pieniężne za dotychczasowe osiągnięcia artystyczne.

Igor Jelinek, pracownik naukowy – rusycysta z Uniwersytetu Ostrawskiego, oraz Stanisław Marinczenko zaprosili do udziału w koncercie młodych artystów – laureatów Konkursów Piosenki Słowiańskiej: Annę Kaltbach, Marka Leszkiewicza oraz Martynę Dubińską.

Ania i Marek wykonali nieśmiertelną pieśń czeskiego barda Karela Kryla Braciszku (w polskim tłumaczeniu), Dworzec z repertuaru Maryli Rodowicz, Green Grass Toma Waitsa, a także Kołysankę dla Kleopatry Jacka Kaczmarskiego, a ich występ dopełnił utwór In A Manner Of Speaking francuskiego zespołu Nouvelle Vague. Kolejna solistka, Martyna Dubińska, wykonała utwór Edyty Geppert Zaśpiewaj mi piosenkę, a następnie piosenkę Jenny of Oldstones z repertuaru Florence and the Machine. W Balladzie o trzech synach rosyjskiego zespołu Mielnica młodej artystce towarzyszył przy akompaniamencie harfy Stas Marinczenko.

Gwiazdami koncertu byli jednak jubilaci, którzy zaprezentowali publiczności swój różnorodny gatunkowo repertuar, w którym znalazły się piosenki w języku czeskim, rosyjskim i włoskim, wokalnie i instrumentalnie opracowane przez artystów.

Igor Jelinek zaśpiewał pięć autorskich kompozycji   (Jednoocí, Cajdák, Litana, Trochu jinačí, Křižovatky) przy akompaniamencie multiinstrumentalisty Stanisława Marinczenki (gitara, buzuki, akordeon, harfa, fortepian). Również w języku czeskim zabrzmiała piosenka Johna Denvera Veď mě dál, cesto má (Take Me Home, Country Roads). Następnie sceną zawładnął Stas Marinczenko, który wykonał na fortepianie swoją kompozycję pt.  Dmuchawiec oraz piosenkę włoskich partyzantów Bella Ciao ​w oryginalnym brzmieniu. Następnie muzyk zmienił instrument klawiszowy na gitarę i wykonał Kukułkę Wiktora Coja w swojej własnej, niepowtarzalnej aranżacji. Koncert zaczął powoli zmierzać ku końcowi, ale publiczność usłyszała jeszcze piosenkę Od pożegnania do pożegnania Aleksandra Dolskiego, którą Igor  Jelinek zadedykował wszystkim kobietom obecnym na sali. Na zakończenie jubilaci wykonali wspólnie z Anną Kaltbach Pieśń gruzińską Bułata Okudżawy. Na bis muzycy zagrali Zawołaj mnie cicho po imieniu zespołu  Lube i ponownie, na prośbę prodziekana Stefana Kiedronia,   piosenkę Take Me Home, Country Roads (po czesku). Na zakończenie tego wyjątkowego wieczoru na scenie odbyła się spontaniczna sesja zdjęciowa.

Koncert Pięknych czterdziestoletnich – atrakcyjna muzyka oraz atmosfera, jaką stworzyli na scenie jubilaci wraz z zaproszonymi gośćmi – został nagrodzony aplauzem zgromadzonej w Oratorium Marianum publiczności. Czekamy teraz na majowy Konkurs Piosenki Słowiańskiej.

Na podstawie nadesłanych materiałów zredagował Mateusz Wiśniewski

Melodie trzech pokoleń

Koncert Melodie trzech pokoleń odbył się 2.10.2021 r.
o godz.18.00 w Oratorium Marianum (gmach główny UWr, pl. Uniwersytecki 1).

Koncert Melodie trzech pokoleń od kilku już lat jest imprezą towarzyszącą poszczególnym jej edycjom. Na scenie jak zawsze wystąpią studenci ( m.in. rusycyści z IFS, z UŁ, filozofii, IDiKS, uczniowie z Państwowej Szkoły Muzycznej II Stopnia im. Ryszarda Bukowskiego we Wrocławiu ), ulubieni nauczyciele akademiccy z IFS – solo i w duecie ze studentami), wykładowca z Czech, była wykładowczyni z Uzbekistanu oraz rektor senior prof. Adam Jezierski w charakterze akompaniatora i wykonawcy. Usłyszymy utwory w językach rosyjskim, ukraińskim i polskim z repertuaru m.in. Aleksandra Rozenbauma, Bogusława Meca, Edyty Geppert. Przeważać będą zdecydowanie piosenki liryczne.

dr Wiesława Zybura