Jóźwikiewicz Przemysław

dr hab. Przemysław Jóźwikiewicz, prof. UWr

przemyslaw.jozwikiewicz [na] uwr.edu.pl

Kierownik Zakładu Ukrainistyki IFS UWr, dr hab. w dziedzinie językoznawstwa, prof. UWr. Dydaktyk z ponad 20-letnim stażem. Autor dwóch monografii naukowych, ok. 70 artykułów i rozdziałów, tłumaczeń, redaktor kilku monografii zbiorowych. Zainteresowania naukowe: językoznawstwo słowiańskie, terminoznawstwo (ze szczególnym uwzględnieniem terminologii informatycznej i mykologicznej), morfologia i składnia języka ukraińskiego, translatoryka (w tym przekład audiowizualny), zagadnienia polityki językowej. Członek rad i komitetów redakcyjnych wielu czasopism slawistycznych i ukrainistycznych. Członek Komisji Polsko-Ukraińskich Związków Kulturowych PAN, Oddział w Lublinie. Wydziałowy egzaminator z jęz. ukraińskiego (postępowania doktorskie), członek Wydziałowej Komisji ds. przeprowadzania egzaminów doktorskich w zakresie językoznawstwa (komisja językoznawcza J1), członek Komisji Nostryfikacyjnej WF UWr. Ale także zapalony stolarz, grzybiarz, ogrodnik, majsterkowicz, akwarysta, modelarz, scrabblista, kinoman, turysta, kibic. Współwłaściciel owczarka szkockiego i dwóch dachowców.