Świetlicki Mateusz

dr Mateusz Świetlicki

mateusz.swietlicki [na] uwr.edu.pl

Adiunkt w Zakładzie Literatury i Kultury Amerykańskiej i kierownik Pracowni Literatury oraz Kultury Dziecięcej i Młodzieżowej przy Instytucie Filologii Angielskiej (UWr). Współzałożyciel i członek rady programowej Centrum Badań Literatury dla Dzieci i Młodzieży (Wydział Filologiczny, UWr). Anglista i ukrainista. Jego zainteresowania naukowe obejmują amerykańską, ukraińską i kanadyjską literaturę dziecięcą i młodzieżową (szczególnie twórczość ukraińskiej i polskiej diaspory), studia nad pamięcią, kulturę popularną, jak również historię i kulturę USA i Kanady (w tym problematykę imigracji z Europy Środkowej i Wschodniej). Autor ponad sześćdziesięciu prac naukowych napisanych w kilku językach, w tym monografii Next-Generation Memory and Ukrainian Canadian Children’s Historical Fiction: The Seeds of Memory (Routledge 2023). Stypendysta Fulbrighta (UIC at Chicago), Fundacji Kościuszkowskiej (University of Florida), Uniwersytetu Harvarda, University of Toronto, Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Tarasa Szewczenki (Ukraina) i Międzynarodowej Biblioteki Młodzieżowej w Monachium. Od 2022 prowadzi warsztaty dla kanadyjskich i amerykańskich nauczycieli poświęcone literaturze dziecięcej i młodzieżowej o tematyce Hołodomoru (Wielkiego Głodu). Zastępca redaktor naczelnej czasopisma Filoteknos. Literatura dziecięca – mediacja kulturowa – antropologia dzieciństwa. Juror w konkursie Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY (2021). W roku 2022 był odpowiedzialny za sekcję ukraińską prestiżowego katalogu najlepszych książek dziecięcych i młodzieżowych White Ravens, wydawanym przez Międzynarodową Bibliotekę Młodzieżową w Monachium.