Ursulenko Anna

dr Anna Ursulenko

anna.ursulenko [na] uwr.edu.pl

Absolwentka filologii ukraińskiej, czeskiej i rosyjskiej (Uniwersytet Wrocławski), w ramach studiów ukończyła również Studium Przygotowania Pedagogicznego (UWr). Od 2009 roku pracuje jako adiunkt w Instytucie Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Autorka monografii Folklor a kształtowanie się ukraińskiej tożsamości narodowo-kulturowej. Na materiale publicystyki społeczno-kulturalnej z lat 1991-2004 (Wrocław, 2014).  Aktualnie w centrum jej zainteresowań naukowych znajduje się szerokie spektrum zagadnień związanych z funkcjonowaniem gatunku utopii (eutopii, antyutopii, dystopii) w literaturach Europy Środkowo-Wschodniej. Na swoim koncie posiada przekłady literackie z języka ukraińskiego, rosyjskiego i czeskiego. Jako tłumaczka i moderatorka współpracowała m.in. z Festiwalem Literackim Miesiąc Spotkań Autorskich (2015-2017), Wrocław – Europejska Stolica Kultury 2016, Międzynarodowym Festiwalem Poezji Silesius 2022. Od 2019 roku jest kuratorką cyklu filmowego „KinoUkraina w kiniec DCF”