ZMARŁ PROF. MICHAŁ ŁESIÓW

Z głębokim żalem zawiadamiamy,  że 15 lipca 2016 r. w wieku 88 lat zmarł prof. Michał Łesiów pracownik naukowy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej,  wybitny językoznawca, wychowawca wielu pokoleń slawistów.
       Profesor Michał Łesiów w swej pracy naukowej związany był również z Uniwersytetem Harwardzkim w Cambridge, Uniwersytetem Minnesockim w Minneapolis, Uniwersytetem T. Szewczenki w Kijowie, Uniwersytetem im. I. Franki we Lwowie, Ukraińskim Wolnym Uniwersytetem w Monachium, Uniwersytetem Jagiellońskim, Uniwersytetem w Białymstoku i Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim.
       Przez kilka kadencji Profesor Łesiów był członkiem Komitetu Słowianoznawstwa PAN, przewodniczącym Komisji Polsko-Ukraińskich Związków Kulturowych przy Oddziale PAN w Lublinie, członkiem Ukraińskiej Wolnej Akademii Nauk USA, Lubelskiego Towarzystwa Naukowego, Polskiego Towarzystwa Językoznawczego, Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego, Międzynarodowej Asocjacji Ukrainistów, Towarzystwa Naukowego im. T. Szewczenki.
       Zainteresowania naukowe Profesora skupiały się głównie wokół dialektologii, onomastyki, historii języka i folklorystyki; był autorem ponad 800 publikacji, w tym 5 książek, ponad czterystu prac o charakterze naukowym i popularnonaukowym, poświęconych głównie językowi ukraińskiemu i polsko-ukraińskim związkom językowym.
       Profesor Łesiów pełnił wiele funkcji akademickich (m.in. dziekana Wydziału Humanistycznego UMCS), w 1991 r. został pierwszym kierownikiem Zakładu Filologii Ukraińskiej w UMCS, wkrótce potem zaś powierzono mu kierownictwo nowo utworzonej Katedry Języków Słowiańskich KUL; wchodził w skład rad naukowych wielu instytucji, był także członkiem kolegiów redakcyjnych liczących się czasopism.
       Za zasługi naukowe i dydaktyczne Profesor Michał Lesiów odznaczony został m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej. W 1998 roku Ojciec Święty Jan Paweł II przyznał mu medal „Pro Ecclesia et Pontifice".

Dyrekcja Instytutu Filologii Słowiańskiej