Dzień Języków we Wrocławiu

Z okazji Europejskiego Dnia Języków, który został ustanowiony w 2001 roku przez Radę Europy 26 września, wiele polskich miast, w tym Wrocław, świętowało cały tydzień - od 26 do 30 września.

W tym roku do obchodów Europejskiego Dnia Języków dołączyło Centrum Języka Rosyjskiego IFS UWr., Zakład Bohemistyki, a także Ośrodek Współpracy Polsko-Czesko–Słowackiej, angażując się w szereg wydarzeń kulturalno-językowych.

27 września doktorant IFS, Andriej Wieczerkow oraz mgr Alena Zipser wystąpili razem z aktorami teatru Ad Spectatores i przedstawicielami innych krajów w wielojęzycznym spektaklu Literacka Wieża Babel. Rosyjsko ‒ niemiecko ‒ francusko ‒ włosko ‒ bułgarsko ‒ hiszpańsko ‒ angielsko ‒ czesko ‒ polskie czytanie tekstów zgromadziło w klubokawiarni Mleczarnia najróżniejszych widzów, których łączy fascynacja literaturą, językami obcymi i kulturą innych narodów.

28 września zaproszono mieszkańców Wrocławia na warsztaty języka rosyjskiego Прогулка по Вроцлаву. Podczas spotkania uczestnicy mieli okazję posłuchać o Wrocławiu po rosyjsku i spojrzeć na stolicę Dolnego Śląska z perspektywy Rosjan: dowiedzieli się, co najbardziej urzeka turystów z Rosji w tegorocznej Europejskiej Stolicy Kultury, co zaskakuje, co przyciąga najbardziej.

 W Instytucie Filologii Słowiańskiej zorganizowano również warsztaty języka czeskiego Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o Czechach, w których udział wzięli licealiści z IX LO. Uczniowie mogli spróbować swoich sił na zajęciach dotyczących wymowy, a poprzez gry językowe poznać nową leksykę.

 Osoby zainteresowane językami i kulturą słowiańską, a przede wszystkim językiem rosyjskim, czeskim i słowackim, miały możliwość porozmawiać w tych językach i zadać nurtujące ich pytania dotyczące Rosji, Czech i Słowacji podczas Kawiarenki Językowej, która odbyła się 29 września w Mediatece. Ciekawe tematy, gry językowe, a także rosyjskie słodycze przyciągnęły wielu uczestników!

 Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do obchodów Europejskiego Dnia Języków w przyszłym roku!

Fotokronika

dr Dorota Drużyłowska, dr Lenka Ptak, dr hab. Krzysztof Kusal