Praktyki zawodowe
Procedura dotycząca odbywania praktyk studenckich
Zrealizowanie praktyk zawodowych zgodnie z planem i programem nauczania jest niezbędne do ukończenia studiów I stopnia. Praktyki zawodowe są integralną częścią studiów.
Studenci są zobowiązani do odbycia praktyki zawodowej trwającej 60 godzin. Praktykę można odbywać w dowolnym momencie studiów, jednak nie później niż do końca V semestru. Moment odbywania praktyki nie może kolidować z obowiązkami studenta, tzn. nie stanowi podstawy do zwolnienia z uczestnictwa w zajęciach w trakcie roku akademickiego. Praktyki powinny być odbywane w czasie wolnym od zajęć akademickich. Zaliczenie następuje w sesji zimowej V semestru nawet jeśli praktyka została odbyta w semestrze wcześniejszym lub w okresie wakacyjnym. Zakres obowiązków, które wchodzą w skład praktyki zawodowej, musi być zgodny z kierunkiem studiów (najlepiej z wykorzystaniem języka kierunkowego). Praktyka premiowana jest 2 punktami ECTS.
Student samodzielnie znajduje miejsce odbywania praktyki, kontaktuje się z pracodawcą, ustala warunki odbywania praktyki we własnym zakresie i pośredniczy w zawarciu umowy między Uczelnią a pracodawcą. Uczelnia poprzez opiekuna studenckich praktyk zawodowych jedynie wspomaga studenta, informując o potencjalnych miejscach odbywania praktyk czy przedstawiając napływające do Instytutu oferty praktyk.
Na czas trwania praktyki student musi być ubezpieczony od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) oraz od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC) (paragraf 9 punkt 2 Zarządzenia Rektora 31/2021).
Przed rozpoczęciem praktyki student wypełnia i przedstawia opiekunowi praktyk do zatwierdzenia następujące dokumenty:
(W razie wątpliwości opiekun praktyk świadczy pomoc w wypełnieniu dokumentów)
1) deklaracja studenta dotycząca odbywania praktyk wraz z oświadczeniem o ubezpieczeniu się od następstw nieszczęśliwych wypadków i odpowiedzialności cywilnej na czas trwania praktyki zawodowej ‒ Załącznik nr 5 do Zarządzenia Rektora 31/2021 (w dwóch egzemplarzach),
2) kserokopia w/w ubezpieczenia i oryginał do wglądu (oryginał przynosimy jedynie do wglądu – opiekun praktyk nie włączy go do całości dokumentacji, do tego niezbędna jest kserokopia – 1 egzemplarz),
3) skierowanie na praktykę zawodową – Załącznik nr 4 Zarządzenia Rektora 31/2021 (1 egzemplarz),
4) umowa o organizacji praktyk (zawierana pomiędzy UWr a zakładem pracy) – Załącznik nr 3 do Zarządzenia Rektora 31/2021 wraz z programem praktyk (w dwóch egzemplarzach).
Program praktyk jest ustalany przez studenta i zakład pracy, następnie zatwierdzany przez opiekuna studenckich praktyk zawodowych, przy czym powinien spełniać wymogi dotyczące praktyk studenckich odpowiednie dla danego kierunku studiów.
W przygotowaniu programu praktyk należy zwrócić uwagę na cele przedmiotu zawarte w sylabusie, czyli:
- łączenie wiedzy teoretycznej z umiejętnościami praktycznymi, które pozwolą studentowi w praktyce wykorzystać znajomość studiowanego języka obcego;
- kształcenie umiejętności pracy w zespole, przygotowanie do samodzielnej pracy oraz do podejmowania decyzji;
- zapoznanie się z działalnością organizacyjną zakładu/instytucji, będącą miejscem odbywania praktyk: z organizacją zakładu pracy i stanowiska pracy, narzędziami pracy, dokumentacją prowadzoną przez zakład pracy;
- kształcenie poczucia odpowiedzialności za wykonywaną pracę i podejmowane decyzje;
- weryfikacja wiedzy zdobytej w czasie studiów oraz doskonalenie nabytych umiejętności językowych.
Po zakończeniu praktyki zawodowej student jest zobowiązany:
- wysłać do opiekuna praktyk wiadomość e-mail ze skanem Zaświadczenia o odbyciu praktyki zawodowej – Załącznik nr 6 do Zarządzenia Rektora 31/2021.
Plik ze skanem należy nazwać swoim nazwiskiem i imieniem (w tej kolejności). W treści maila należy umieścić następujące informacje mimo tego, że niektóre widnieją też na skanie (w tej kolejności):
Imię nazwisko:
Numer albumu:
Filologia:
Semestr:
Nazwa firmy:
Adres firmy (z ulicą, numerem budynku, miastem i kodem pocztowym):
NIP (jeśli firma nie ma NIP-u, to proszę to wyraźnie napisać):
Czas odbywania praktyki (od kiedy do kiedy, przykładowo: 20.01.2020-20.03.2020):
- dostarczyć opiekunowi oryginał Zaświadczenia o odbyciu praktyki zawodowej.
Zaliczenie praktyki odbywa się na podstawie przedłożenia w odpowiednim terminie wszystkich wymaganych dokumentów.
Załączniki – wzory dokumentów i przepisy prawne dotyczące praktyk studenckich:
1) Zarządzenie Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego Nr 31/2021 z dnia 17 marca 2021 r. w sprawie organizacji praktyk przewidzianych w programach studiów w Uniwersytecie Wrocławskim.
2) Umowa o organizacji praktyk wraz z programem praktyk – Załącznik nr 3 do Zarządzenia Rektora 31/2021.
3) Skierowanie na praktykę – Załącznik nr 4 do Zarządzenia Rektora 31/2021.
4) Deklaracja – Załącznik nr 5 do Zarządzenia Rektora 31/2021.
5) Zaświadczenie o odbyciu praktyki – Załącznik nr 6 do Zarządzenia Rektora 31/2021.
Opiekun studenckich praktyk zawodowych
dr Marcin Maksymilian Borowski, gab. 408,
e-mail: marcin.borowski@uwr.edu.pl