Ruszył konkurs na artykuł w języku czeskim o Wrocławiu

18 listopada 2016, w Instytucie Filologii Słowiańskiej odbyło się spotkanie informacyjne dotyczące konkursu na najlepszy artykuł w języku czeskim o Wrocławiu. Wydarzenie kierowane jest do wszystkich studentów Uniwersytetu Wrocławskiego.

Projekt realizowany jest we współpracy jedynego portalu w języku czeskim w całości poświęconego stolicy Dolnego Śląska oraz Zakładu Bohemistyki, który zorganizował spotkanie. Konkurs został objęty patronatem Konsula Honorowego Republiki Czeskiej we Wrocławiu, pana Arkadiusza Ignasiaka, który ufundował nagrodę główną w postaci dużego słownika polsko-czeskiego i czesko-polskiego.

W wydarzeniu wzięli udział: Dyrekcja Instytutu – prof. UWr dr hab. Michał Sarnowski oraz dr hab. Elżbieta Tyszkowska-Kasprzak; przedstawicielka Konsulatu Republiki Czeskiej we Wrocławiu - pani Joanna Feiga; założycielki portalu Wroclaw Květ Evropy – pani Natálie Raclavská i Beata Jastrowicz, kierownik Ośrodka Współpracy Polsko-Czesko-Słowackiej - dr Katarzyna Uczkiewicz-Styś, pracownicy Zakładu Bohemistyki oraz studenci bohemistyki wszystkich lat.

Spotkanie poprowadziły kierownik Zakładu Bohemistyki - dr Dorota Żygadło-Czopnik oraz koordynator konkursu - dr Magdalena Matkowska-Jerzyk. Zebrani zostali zapoznani z regulaminem, przedstawiono również listę atrakcyjnych nagród.

Pani Natálie Raclavská zabrała uczestników spotkania na wirtualną wycieczkę w poszukiwaniu czeskich śladów we Wrocławiu. A jest ich naprawdę sporo. I mamy nadzieję, że niektóre z nich będą dla Studentów inspiracją do napisania artykułów konkursowych, na które czekamy do 31 stycznia.

Organizowane przez Zakład Bohemistyki wydarzenie zainteresowało również dziennikarza TVP 3 Wrocław – red. Kamila Wójkowskiego, który zrealizował felieton o tym, że warto studiować bohemistykę, bo znajomość czeskiego na Dolnym Śląsku to prawdziwy atut w CV.

Materiał był emitowany nie tylko na antenie regionalnej, ale ukazał się także w ogólnopolskim paśmie TVP Info, w programie Teleexpress Extra. https://wroclaw.tvp.pl/27798452/18112016-2130 (od 09:56 minuty) http://www.tvp.info/27556076/21112016-1715 (od 08:10 minuty)

dr Magdalena Matkowska-Jerzyk

koordynator konkursu