XII Międzynarodowa Studencka Konferencja Naukowa pt. “Konferencja pod specjalnym nadzorem” / „Ostře sledovaná konference

25 listopada 2016 r. w Instytucie Filologii Słowiańskiej odbyła się

XII Międzynarodowa Studencka Konferencja Naukowa pt.: “Konferencja pod specjalnym nadzorem” / „Ostře sledovaná konference”, której organizatorem było Studenckie Koło Naukowe Bohemistów, działające przy Zakładzie Bohemistyki. Mieliśmy okazję gościć przedstawicieli z różnych ośrodków naukowych: Uniwersytetu Ostrawskiego w Czechach, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz oczywiście Uniwersytetu Wrocławskiego.

W pierwszej części spotkania Zarząd SKN Bohemistów wraz z jego opiekunem dr Katarzyną Chrobak dokonał uroczystego otwarcia konferencji oraz przywitał wszystkich jej uczestników. Następnie głos zabrał Dyrektor IFS prof. Michał Sarnowski, który, wszystkim prelegentom życzył udanych wystąpień oraz zachęcił uczestników konferencji do udziału w dyskusji nad wygłoszonymi referatami.

W dalszej części spotkania nasza koleżanka, członkini Koła, studentka I roku filologii czeskiej oraz absolwentka Akademii Muzycznej we Wrocławiu ‒ Agnieszka Ściążko, uświetniła spotkanie występem muzycznym, krótkim utworem na skrzypce - 1 cz. 5. sonaty Eugena Ysaya ‒ L’aurore.

Przed rozpoczęciem obrad zostały ogłoszone wyniki II Konkursu Fotograficznego „Wakacje w studenckim obiektywie”. Trzecie miejsce zajęła studentka I roku studiów licencjackich filologii serbsko-chorwackiej Marta Naumczyk. Drugie miejsce przypadło Dominice Sieroń, studentce II roku studiów magisterskich filologii ukraińskiej. Miejsce pierwsze przypadło ex aequo dwóm studentkom - Sandrze Skopek (II rok studiów licencjackich filologii rosyjskiej) oraz Annie Podoleckiej (II rok studiów licencjackich filologii czeskiej). Laureatki zaprezentowały i skomentowały swoje zwycięskie zdjęcia oraz odebrały nagrody.

Najważniejszą częścią konferencji były jej obrady, które odbywały się w trzech sekcjach: językoznawczej, literaturoznawczej oraz kultury. Uczestnicy konferencji wygłosili interesujące i wartościowe referaty, po których następowała ożywiona dyskusja, która niejednokrotnie była kontynuowana podczas przerw na kawę.

Sekcję literaturoznawczą otworzyło spotkanie z Kamą Margielską ‒ redaktor naczelną wydawnictwa Książkowe Klimaty. Pani redaktor opowiedziała o funkcjonowaniu wydawnictwa oraz współpracy z tłumaczami, również nowicjuszami. Ponadto, zaprezentowała specjalną ofertę bohemistycznych pozycji wydawnictwa.

Początek obrad sekcji kultury, kolejny raz uświetniła występem muzycznym Agnieszka Ściążko, tym razem w duecie z gitarzystą Michałem Semberem. Zaprezentowali oni Humoreskę czeskiego kompozytora Antoniego Dvořáka.

Po zakończeniu dyskusji nad referatami ostatniej sekcji, nastąpiło uroczyste zamknięcie konferencji. Wszystkim referentom oraz uczestnikom serdecznie dziękujemy oraz zapraszamy na przyszłoroczną (już XIII) edycję konferencji.

Zarząd SKN Bohemistów

Magdalena Polok