Wizyta Petra Zelenki we Wrocławiu

Jeden z najbardziej znanych w Europie reżyserów młodego pokolenia – Petr Zelenka - ramach projektu Visiting Professors odwiedził nasz Uniwersytet. W dniach 8-10 marca przebywał we Wrocławiu, gdzie spotkał się ze studentami UWr oraz wrocławianami.

Reżyser przyjechał do Wrocławia dzięki Zakładowi Bohemistyki, który – starając się wyjść naprzeciw oczekiwaniom studentów – w ramach projektu Visiting Professors zaprosił osobę znaną i cenioną w świecie kultury. Pomysł okazał się trafiony, bo kapituła Wrocławskiego Centrum Akademickiego, która oceniała wnioski, postanowiła przyznać grant właśnie na przyjazd Petra Zelenki.

Dzięki współpracy z Centrum Technologii Audiowizualnych, 9 marca, udało się zorganizować pokaz najnowszego filmu reżysera „Zagubieni”, po którym widzowie mogli uczestniczyć w spotkaniu z Petrem Zelenką.

W CeTA pojawiło się prawie 250 osób, a zainteresowanie tym wydarzeniem przerosło oczekiwania organizatorów. Reżyser wygłosił wykład na temat: „Rozdíl ve stavbĕ a vyprávění amerického a evropského příběhů”. Spotkanie poprowadziła kierownik Zakładu Bohemistyki UWr, dr Dorota Żygadło-Czopnik, na język polski tłumaczył Petra Zelenkę Tomasz Grabiński. Pytaniom do reżysera nie było końca i gdyby nie ograniczenia czasowe, na pewno spotkanie przeciągnęłoby się do późnych godzin nocnych.

10 marca pani Kamilla Kędzia-Jasińska z Biura Promocji UWr zabrała reżysera i członków Koła Naukowego Bohemistów na niezapomnianą wycieczkę po niedostępnych na co dzień zakamarkach gmachu głównego UWr. Sala Balcera, Wieża Matematyczna i tajemnica XIX-wiecznej karteczki znalezionej w Aulii Leopoldina zrobiły wrażenie nie tylko na studentach. Sam reżyser był naprawdę oczarowany gmachem głównym naszej Alma Mater.

- Nie lubię baroku, ale ten Wasz mi się bardzo podoba. Wycieczka po uniwersytecie i cały mój pobyt tutaj były naprawdę niezwykle ciekawe i przyjemne – dziękuję za zaproszenie całemu Zakładowi Bohemistyki i studentom. I niech sobie nie myślą, że tylko oni się mnie wstydzili, ja wstydziłem się ich jeszcze bardziej – zażartował Petr Zelenka, opuszczając nasze miasto.

Mamy nadzieję, że jeszcze nie raz do nas przyjedzie, bo Wrocław to jedno z jego ulubionych polskich miast, w którym był wielokrotnie, ale dopiero dzięki zaproszeniu od Zakładu Bohemistyki, miał okazję zwiedzić Uniwersytet Wrocławski i spotkać się z bracią akademicką.

Wizyta Petra Zelenki została sfinansowana ze środków Gminy Wrocław z funduszu Scientiae Wratislavienses.

O planach Petra Zelenki na polsko-czeską koprodukcję można posłuchać w materiale redaktor Urszuli Bąk, który ukazał się w Faktach o poranku TVP3 Wrocław (od 38.minuty):

dr Magdalena Matkowska-Jerzyk

Zakład Bohemistyki