Koło Naukowe Bohemistów działa aktywnie!

11 marca członkowie Koła Naukowego Bohemistów, na zaproszenie Wydawnictwa Książkowe Klimaty, uczestniczyli w wydarzeniu „Czeskie Popołudnia”, które odbyło się w Mediatece. Koło reprezentowali: Adrianna Tatuśko, Ewa Piankowska, Aleksandra Grębczyńska oraz Dominik Alberski. Na początku studenci zaprezentowali działalność naszego Koła. Następnie poprowadzili rozmowę na temat: „Jak kochają nas Czesi?”, której gościem specjalnym był Czech, pracujący w Mediatece pan Zdenek Cagaš. Trudnej sztuki tłumaczenia spotkania podjął się nasz starszy kolega, Bartosz Juszczak. Ożywionej dyskusji, do której włączyła się widownia, przysłuchiwały się wspierające naszych studentów, dr Magda Matkowska-Jerzyk, opiekunka naszego Koła oraz dr Dorota Żygadło-Czopnik, kierowniczka Zakładu Bohemistyki. Po debacie, członkowie Koła przyłączyli się do publiczności, by wysłuchać bardzo ciekawej rozmowy Tomasza Grabińskiego z Andrzejem Jagodzińskim, którzy snuli opowieści o dwóch czeskich pisarzach XX wieku: Josefie Škvoreckim i Egonie Hostovskim.

24 marca członkowie SKN Bohemistów, wraz z dr Lenką Ptak, mieli przyjemność gościć w Liceum Ogólnokształcącym nr IX im. Juliusza Słowackiego, na spektaklu Král Lávra. Zostało one przygotowane przez uczniów z grupy teatralnej „Divad LO IX” z pomocą jego opiekunki i nauczycielki języka czeskiego, pani Anny Chruścielskiej,. Przedstawienie było bardzo dobrze przemyślane i przygotowane. Widać było ogrom pracy, jaką uczniowie włożyli w nauczenie się swoich kwestii w języku czeskim. Należy jeszcze wspomnieć, że Koło zostało poproszone o przygotowanie krótkiego referatu o Karlu Havličku Borovskim, autorze dzieła, na którego podstawie przygotowano spektakl. Zadania tego podjął się Dominik Alberski, który jest absolwentem „dziewiątki”.

Magdalena Polok, przewodnicząca SKN Bohemistów

Dominik Alberski, v-ce przewodniczący SKN Bohemistów