VI Międzynarodowy Festiwal Studentów „Druzja, priekrasien nasz sojuz!”

W bułgarskiej miejscowości Kamczia nad morzem Czarnym w dniach 11.09–16.09 odbywał się kolejny VI Międzynarodowy Festiwal Studentów uczących się języka rosyjskiego. Drużyna Instytutu Filologii Słowiańskiej UWr brała udział w tym przedsięwzięciu po raz czwarty. Tegoroczny Festiwal był poświęcony Aleksandrowi Puszkinowi. Program jak zawsze był bardzo napięty. Drużyny biorące udział w Festiwalu musiały solidnie przygotować się do rywalizacji poświęcając na to część wakacji. Zadanie domowe polegało na przygotowaniu się do następujących konkursów punktowanych: poetyckiego, muzycznego, znajomości twórczości Puszkina oraz znajomości rosyjskich przysłów i frazeologizmów. Oprócz tego należało wystąpić z programem humorystycznym.

W tym roku rywalizacja była szczególnie ostra. Większość drużyn była doskonale przygotowana, a było o co walczyć. Nagrodą dla zwycięskiej drużyny była podróż pociągiem na trasie Moskwa-Bajkał, połączona ze zwiedzaniem największych miast i pomników przyrody. Nagroda była jedna, a pretendentów wielu. Mimo, że nasza drużyna była jedną z najbardziej zauważalnych (znaleźliśmy się wśród zwycięzców konkursu poetyckiego i muzycznego, zajęliśmy II miejsce w konkursie znajomości twórczości Puszkina i w olimpiadzie sportowej) nie udało nam się zająć I miejsca. Po podsumowaniu wyników wszystkich konkursów okazało się, że zwyciężyła drużyna rumuńska.

Jednak wspaniała atmosfera przyjaźni, piękna pogoda, ciepłe morze, ciekawe propozycje warsztatowe stały się wspólną nagrodą dla wszystkich studentów, którzy przyjechali na tegoroczny Festiwal. Niewątpliwie wszyscy uczestnicy Festiwalu zapamiętają ognisko, na którym każda drużyna wykonała piosenkę bardowską, barwny pochód ulicami Warny, konkurs karaoke i oczywiście nieformalne spotkania z rówieśnikami z różnych krajów, których połączyła chęć poznania języka i kultury rosyjskiej. Swoje kraje reprezentowali studenci z Bułgarii, Macedonii, Grecji, Rumunii, Hiszpanii, Włoch, Niemiec, Turcji, Węgier, Słowacji, Mołdawii, Czech oraz przedstawiciele 4 uczelni z Polski. Po raz pierwszy udział wzięła drużyna spoza Europy – akademicka reprezentacja Chin.

Jak co roku cały Festiwal znakomicie przygotowali i poprowadzili wykładowcy i studenci Wyższej Szkoły Przekładu Moskiewskiego Państwowego Uniwersytetu imienia Łomonosowa.

Drużyna IFS UWr 2017: Daria Pawłowska (kapitan), Jana Lewkowicz, Katarzyna Homoncik, Monika Agata, Aleksandra Janik, Patrycja Biernat, Łukasz Mora oraz Eryk Szpruch.

Dr Irina Kabyszewa, opiekun grupy
kierownik CJR IFS