Wizyta w II Liceum Ogólnokształcącym w Bolesławcu

13.04.2018 w II Liceum Ogólnokształcącym w Bolesławcu gościli pracownicy i studenci naszego Instytutu. Podczas wizyty dr Gordana Ðurđev-Małkiewicz z Zakładu Serbistyki i Kroatystyki IFS wygłosiła prelekcję pt.: „Bośniaccy Polacy czy polscy Bośniacy – kim są moi dziadkowie?”, a dr Miłosz Bukwalt wygłosił wykład dotyczący rozpadu politycznego Jugosławii pt.: „Przyczyny i skutki konfliktu bałkańskiego”. Bolesławieckie liceum odwiedzili także przedstawiciele wrocławskiej rysycystyki: dr Dorota Drużyłowska oraz Olga Siemońska. Dzięki temu licealiści z Bolesławca mieli okazję zapoznać się z kształtem funkcjonowania rosyjskiego szkolnictwa oraz wziąć udział w krótkich warsztatach językowych. Obecne na spotkaniu klasy podziękowały gościom gromkimi brawami i piosenką zaśpiewaną po serbsko-chorwacku, czyli w języku używanym przez swoich przodków. Spotkanie przebiegało w przyjemnej, rodzinnej atmosferze.

dr hab. Henryk Jaroszewicz