VII Międzynarodowy Festiwal Studentów „Druzja, priekrasien nasz sojuz!”

W bułgarskiej miejscowosci Kamczia nad morzem Czarnym w dniach 11.09–16.09 odbywał się kolejny VII Międzynarodowy Festiwal Studentów uczących się języka rosyjskiego. Drużyna  Instytutu Filologii Słowiańskiej UWr od 5 lat z dużym powodzeniem bierze udział w tym przedsięwzięciu. Tegoroczny Festiwal w porównaniu z poprzednimi miał zmienioną formułę polegającą na tym, że tym razem nie było konkursów prezentacji drużyn, znajomości języka, literatury i kultury Rosji, w których jury wyłaniało zwycięzców. Główną częścią Festiwalu był udział każdego uczestnika w jednym z wielu warsztatów twórczych, prowadzonych przez wybitnych specjalistów w określonej dziedzinie. Wybór dziedzin był imponujący. Można było wybrać warsztaty „Współczesny język rosyjski”, „Romans rosyjski”, „Warsztaty poetyckie”, „Współczesny taniec młodzieżowy”, „Sztuka fotoreportażu”, „Współczesne kino rosyjskie”, „Warsztaty teatralne” i szereg innych.

Większość studentów naszej drużyny uczestniczyła w warsztatach „Czlowiek i kosmos”, który prowadził bułgarski kosmonauta Georgi Iwanow. Warsztaty odbywały się codziennie w Centrum Juria Gagarina oraz planetarium i trwały przez kilka godzin. Każdy z uczestników dowiedział się wiele ciekawego o badaniach kosmosu, pracy kosmonautów na stacji kosmicznej, a także poszerzył swój zapas leksykalny z tej dziedziny.

Najbardziej wymagającymi okazały się warsztaty teatralne, poprowadzone przez znanego moskiewskiego reżysera teatralnego Aleksego Swiridowa, który postawił przed uczestnikami ambitne zadanie – wystawienie sztuki Czechowa „Czajka”. W czasie gdy pozostali uczestnicy festiwalu mieli już czas wolny i spędzali go zwykle nad morzem (ośrodek znajduje się tuż przy plaży), studenci którzy wybrali warsztaty teatralne pędzili  na kolejne próby pracując po 8 godzin dziennie. Ich wysiłek został doceniony w dniu, w którym uczestnicy wszystkich warsztatów prezentowali swoje umiejętności. 20-minutowe przedstawienie było prawdziwym dziełem sztuki, a gwiazdą VII Festiwalu została nasza studentka Anna Gaudy (III rok lic.), która zagrała główną rolę - Niny Zarecznej. Publiczność zgotowała młodym aktorom owację na stojąco. Niektórzy nawet płakali ze wzruszenia. Ania ujęła wszystkich nie tylko swoim kunsztem aktorskim, ale również nienaganną ruszczyzną. Członkowie jury byli przekonani, że jest ona rodowitą Rosjanką, a dowiedziawszy się, że tak nie jest, gratulowali nam tak uzdolnionych studentów.

Drużyna IFS godnie reprezentowała nasz Uniwersytet. Prezentacja video  opowiadająca o Polsce, Wrocławiu, Uniwersytecie, o naszym Instytucie była zrobiona ciekawie i solidnie (dzieło Adama Pokory). Podobnie ustne przedstawienie drużyny w formie rymowanego wiersza wypadło znakomicie. Nasza drużyna równie doskonale wypadła w ostatnim dniu Festiwalu ogłoszonego Dniem Kultur Narodowych. Wybrany utwór (piosenka ludowa) studenci wykonali z taką werwą, że wszyscy obecni tańczyli wraz z nimi. Uroku ich występu przydawały  elementy stroju ludowego.

Niewątpliwie wszyscy uczestnicy Festiwalu zapamiętają ognisko, na którym każda drużyna wykonywała piosenkę bardowską, barwny pochód ulicami Warny, no i oczywiście nieformalne spotkania z rówieśnikami z różnych krajów, których połączyła chęć poznania języka i kultury rosyjskiej. Swoje kraje reprezentowali studenci z Bułgarii, Macedonii, Serbii, Grecji, Rumunii, Hiszpanii, Włoch, Niemiec, Węgier, Słowacji, Mołdawii, Czech, Chin, oraz przedstawiciele 4 uczelni z Polski. Po raz pierwszy w festiwalu brali udział studenci z Chorwacji, Finlandii, Anglii oraz Japonii. Udział w tego rodzaju przedsięwzięciach jest czymś, co pozwala otworzyć się na innych, nauczyć się kreatywności, pozbyć się kompleksów, zdobyć nową wiedzę i doświadczenie i co jest nie mniej ważne – zawrzeć nowe znajomości i przyjaźnie.

Naszą drużynę reprezentowali: Anna Gaudy, Ilona Rekets, Katarzyna Homończyk, Patrycja Biernat, Wiwiana Krata, Jana Lewczyńska, Adam Pokora, Igor Skipirzepa, Łukasz Mora oraz Erych Szpruch.

Dr Irina Kabyszewa, kierownik Centrum Języka Rosyjskiego