Spotkanie z przedstawicielami Regionalnego Punktu Kontaktowego UMWD w Wałbrzychu

16 kwietnia 2019 roku studenci filologii czeskiej wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielami Regionalnego Punktu Kontaktowego UMWD w Wałbrzychu. Pracownicy urzędu marszałkowskiego przedstawili studentom podstawowe zagadnienia związane z Programem Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Republika Czeska – Polska.

Podczas spotkania studenci mogli nie tylko poznać najciekawsze projekty realizowane w ramach polsko-czeskiej współpracy na pograniczu, ale także np. uzyskać konkretne informacje dotyczące tworzenia wniosków projektowych.
Przedstawiciele RPK w Wałbrzychu przygotowali także prelekcję na temat opracowania propozycji projektowej w dwuetapowym naborze wniosków. Omówiono także specyfikę projektów transgranicznych oraz szerokie możliwości zatrudnienia, jakie dają one studentom i absolwentom bohemistyki.
 Tematyka projektowa jest niemalże nieograniczona, a podstawowe założenia projektowe rozpościerają przed beneficjentami szeroki wachlarz możliwości polsko-czeskiej współpracy. Chodzi przede wszystkim o wzmocnienie wzajemnych kontaktów gospodarczych, społecznych i kulturalnych, wspólną ochronę bogactwa przyrody, rozwój ruchu turystycznego, tworzenie aktywnego rynku pracy oraz innych dziedzin rozwoju. Dla naszych studentów to świetna możliwość znalezienia zatrudnienia w różnego rodzaju branżach/instytucjach/projektach. Do tej pory zrealizowano ponad 340 dużych projektów transgranicznych oraz ponad 3000 mikroprojektów. W każdym z nich uczestniczyli Polacy i Czesi.

Dr Magdalena Matkowska-Jerzyk
Więcej o spotkaniu: