Konkurs Piosenki Słowiańskiej – 2001

W 2001 roku dr Wiesława Zybura, mgr Irina Kabyszewa, dr Krzysztof Kusal i Łukasz Gawlik (wówczas student filologii rosyjskiej, a obecnie ukrainistyki i dziennikarstwa) zaproponowali zorganizowanie środowiskowego Konkursu Piosenki Słowiańskiej. Ich inicjatywa spotkała się z życzliwym odzewem ze strony władz Wydziału Filologicznego oraz ówczesnego prorektora Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Rościsława Żerelika. Organizatorów wsparli również Jarosław Broda (Wydział Kultury Urzędu Miejskiego) oraz Piotr Borkowski (Ośrodek Kultury i Sztuki). Wśród uczestników konkursu (jeszcze wtedy nie mówiono: pierwszego) znaleźli się głównie studenci slawistyki wrocławskiej; wśród widzów licznie zgromadzonych w Auli Leopoldyńskiej – wszyscy zainteresowani piosenką słowiańską.

To właśnie reakcje publiczności przekonały organizatorów, że narodziła się impreza cykliczna. Do organizacji kolejnych edycji konkursu czynnie włączyło się Studenckie Koło Naukowe Serbistów wraz ze swoją opiekunką mgr Gordaną Djurdjev. W II i III Konkursie Piosenki Słowiańskiej (wciąż: Aula Leopoldyńska) wystąpili już studenci innych uczelni wrocławskich, w IV (Oratorium Marianum) – uczestniczyli także studenci z Opola i Torunia, a organizatorzy po raz pierwszy zostali zmuszeni do przeprowadzenia eliminacji wstępnych.