Konkurs Piosenki Słowiańskiej – 2008

 

SŁOWIAŃSKI SŁOWIK

 

     Już po raz siódmy w Oratorium Marianum odbył się Konkurs Piosenki Słowiańskiej. Konkurs zorganizowali: dr Wiesława Zybura i dr Elżbieta Tyszkowska-Kasprzak wraz z Kołem Naukowym LiK Rosji oraz OKiS. W roli prezenterów wystąpili po raz pierwszy: studentka rusycystyki Aleksandra Lech oraz rusycysta i doktorant ze Stosunków Międzynarodowych Rafał Czachor. Studenci z całej Polski wystąpili w repertuarze lirycznym i folklorze, przede wszystkim rosyjskim i ukraińskim. Jury, z uwagi na wysoki poziom, musiało dokonać trudnego wyboru.

 

    Organizowany od 2001 roku Konkurs niezmiennie przyciąga, nie tylko tłumy widzów, ale także uczestników. Dlatego konieczne jest prowadzenie eliminacji. Tegoroczny Finał Konkursu Piosenki Słowiańskiej odbył się 21 kwietnia i obejmował występ dwunastu, z dwudziestu sześciu zgłoszonych uczestników. Studenci przyjechali z Olsztyna, Lublina, Krakowa, Białegostoku i Wrocławia. Występowali zarówno soliści jak i zespoły. Mimo znaczącej przewagi kierunków slawistycznych, nie zabrakło także uczestników, takich jak Nadija Nałużna, studentka pierwszego roku Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii UWr. Uczestniczka wystąpiła przy akompaniamencie ukraińskiej bandury.

 

    Z entuzjastycznym przyjęciem audytorium spotkał się występ Natalii Mańkut z Olsztyna, która otrzymała Nagrodę Publiczności, oraz dwa wyróżnienia: Nagrodę OKiS-u oraz weekend w Pradze ufundowany przez Biuro Turystyki „Joanna”. Wykonała ona starą pieśń „Łemkowyna”. Kolejne wyróżnienie otrzymał student IV roku Filologii Rosyjskiej UWr – Adrian Hyrsz, któremu akompaniował na gitarze Stanisław Marinczenko.

 

    Jury w składzie: prof. dr hab. Michał Sarnowski, Dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego – Jarosław Broda, Dyrektor Klubu „Firlej” Robert Chmielewski, przedstawiciel OKiS-u Bronisław Kowalewski i dr Irina Kabyszewa z Instytutu Filologii Słowiańskiej UWr, przyznało I Nagrodę zespołowi wokalnemu „Akord”. Złożony z ośmiu studentek Filologii Rosyjskiej Uniwersytetu w Białymstoku chór wykonał w języku rosyjskim utwór „Bystra woda”.

 

    Spośród wielu zespołów występujących w czasie koncertu, „Akord” wyróżnił się nietypową konwencją, subtelnym wykonaniem i idealną harmonią bardzo wysokich głosów. – Pierwszy raz w czasie Konkursu wystąpił tego rodzaju chór, dlatego postanowiliśmy go nagrodzić – komentuje decyzję członek jury dr Irina Kabyszewa z Instytutu Filologii Słowiańskiej.

 

    Wysoki poziom wykonywanych utworów wymusił na oceniających konieczność przyznania nagrody za II miejsce ex aequo. Zajęła je studentka I roku UWr Ilona Poterała, wykonując piosenkę Teony Dolnikowej pod tytułem „Szyba”. Mimo że jest germanistką, zaśpiewała po raz pierwszy w języku rosyjskim z bardzo dobrym rezultatem. – Nie uczyłam się rosyjskiego, pomagała mi mama, która przez rok studiowała na Filologii Słowiańskiej – mówi Ilona. – Pierwszy raz występuję na konkursie, na którym jest tak szerokie spektrum nie tylko jeśli chodzi o tematykę, ale i o gatunki muzyczne – dodaje wcześniejsza laureatka Festiwalu im. Agnieszki Osieckiej, Międzynarodowego Konkursu Piosenki w Częstochowie i wielu innych nagród.



    Zdobywcą II miejsca był również student I roku uzupełniających studiów magisterskich Filologii Słowiańskiej UWr Michał Jakubek. Zachwycił jury próbą własnej twórczości. Do ułożonej przez siebie muzyki wykonał utwór Michaiła Lermontowa. Zdobywcy drugiego miejsca wystąpią na koncercie w „Firleju”.

 

    Bardzo równy, czysty głos oraz piękne wykonanie „Neka mi ne svane”, z repertuaru Petara Graso i Mariny Mudrinić, pozwoliło jedynej serbistce z UWr, Alicji Żuraw zdobyć III miejsce w Konkursie, oraz Nagrodę Specjalną - wyjazd na kurs językowy do Serbii. Laureatka jest także studentką Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. Akompaniował jej na fortepianie student Akademii Muzycznej – Marcel Białkowski. Kolejna Nagroda Specjalna przypadła studentce II roku Filologii Słowiańskiej UWr, Adrianie Bujale. Na wyróżnienie zasłużyła przede wszystkim oryginalną choreografią i własną interpretacją utworu do muzyki Jerzego Derfla. Organizatorzy uhonorowali również dyplomem uznania i drobnym upominkiem utalentowanego akompaniatora, byłego już studenta IFS Stanisława Marinczenkę, który związany jest z Konkursem od pierwszej edycji. Na jego pomoc i zaangażowanie mogli zawsze liczyć i organizatorzy i uczestnicy konkursu.

 

    Poza Konkursem wystąpili: Jagoda Kurpios, Magdalena Michalak, Katarzyna Nowak oraz Michał Bober. Wszyscy oni byli laureatami Konkursu Piosenki Słowiańskiej w ubiegłym roku. Podobnie jak w zeszłym roku było też o co walczyć. Główną Nagrodą była wycieczka o wartości 2 tys. zł, zaś kolejną występ w „Firleju”. Laureat trzeciego miejsca otrzymał ośmiotomową encyklopedię PWN. Wyróżnienie wiązało się m.in. z dwudniowym wyjazdem do Pragi, prenumeratą „ODRY” lub otrzymaniem Wielkiego Słownika polsko-rosyjskiego i rosyjsko-polskiego PWN. Dwie Nagrody Specjalne dla studentów Filologii Słowiańskiej UWr to: dwutygodniowy pobyt w Petersburgu oraz wyjazd do Serbii na kurs językowy. Fundatorami Nagród byli Klub „Firlej”, Ośrodek Kultury i Sztuki, Dyrekcja Instytutu Filologii Słowiańskiej UWr, Biuro Turystyki „Joanna” (stały sponsor Konkursu) oraz klub „Pod Zieloną Latarnią”. Poziom występów, a także zainteresowanie publiczności pozwala mieć nadzieję, że wielbiciele słowiańskiej twórczości jeszcze nie raz będą mieli okazję posłuchać ulubionych utworów.

 

Tekst: Agnieszka Trzepacz. Zdjęcia: Szymon Aleksandrowicz.