Konkurs Piosenki Słowiańskiej – 2009

 

Lirycznie i folkowo

 

    Już po raz ósmy w Oratorium Marianum, podczas trwającego tam 27 kwietnia Konkursu Piosenki Słowiańskiej, można było usłyszeć współczesne i dawne utwory w kilku językach słowiańskich. Wysoki poziom kandydatów sprawił, że jury stanęło przed niezwykle trudnym zadaniem wytypowania zwycięzcy oraz laureatów.

 

    W finale zwyciężyło trio "Kadarka" z Gdańska. Marta Hnat, Olga Witek i Roksana Kostyk, śpiewające na trzy głosy ludową pieśń ukraińską "Marynońka", wygrały wycieczkę ufundowaną przez Dziekana Wydziału Filologicznego UWr.

    Drugie miejsce przypadło Ediemu Mulićowi z Macedonii i towarzyszącej mu Kindze Zabawie, studentce etnologii z Uniwersytetu rocławskiego. Nagrodą za wykonanie serbskiej piosenki "Neko te ima noras" będzie recital w Klubie "Firlej". Godny podkreślenia jest fakt, iż Inga i Edi zaprosili do udziału w recitalu niezauważoną przez jurorów Paulina Walendowską, studentkę wrocławskiej PWST, która zaśpiewała w Konkursie "Modlitwę" Bułata Okudżawy.

    Trzecie miejsce wyśpiewała Joanna Buda z Rzeszowa za wzruszające wykonanie serbskiej pieśni ludowej "Gora jeći", za którą otrzymała sześciotomową encyklopedię PWN, ufundowaną przez dyrekcję Instytutu Filologii Słowiańskiej. Joanna została ponadto wyróżniona dodatkową nagrodą pieniężną, ufundowaną przez dyrektora OKiS-u.

    Zarówno jury, jak i publiczność zachwyciło liryczne wykonanie przez studenta filologii rosyjskiej UWr Tomasza Bałdygę pięknego, rosyjskiego romansu "Jeśli możesz - prosti". Tomasz otrzymał Nagrodę JM Rektora UWr - miesięczny pobyt w Tomsku na Syberii - przeznaczoną dla studenta rusycystyki za najlepsze wykonanie utworu w języku rosyjskim.
- Nie spodziewałem się tego wyróżnienia, ale przyznaję szczerze, że jest to nagroda, którą najbardziej chciałem otrzymać - powiedział Tomek, który w przyszłości pragnie studiować reżyserię dramatu w Petersburgu.

    Z ogromnym aplauzem publiczności spotkał się występ duetu Dikije Obiezjany, który oprócz talentów wokalnych zaprezentował nietuzinkowe zdolności aktorskie podczas interpretacji utworu "Ty kidał". Wykonawcy - Sławek Dalidowicz i Michał Lewicki - studenci rusycyści z UWr otrzymali Nagrodę Publiczności oraz weekend w Pradze ufundowany przez Biuro Turystyczne "Joanna".

    Oprócz tego jury przyznało jeszcze dwa wyróżnienia. Pierwsze z nich, roczna prenumerata "Odry" i grafika Tyszkiewicza, przypadło w udziale Adrianowi Hyrszowi za niezwykle oryginalne wykonanie humorystycznej piosenki"Dwa traktorista". Drugie wyróżnienie otrzymał wrocławsko-legnicki "Duet" w składzie Justyna Pastyrczyk i Agnieszka Gela, który oczarował publiczność pięknym, wykonanym na dwa głosy utworem "Koń" z repertuaru grupy Lube. W nagrodę Justyna i Agnieszka zostały zaproszone na uroczystą kolację do restauracji "Armine".
Poza konkursem wystąpiły laureatki ubiegłorocznej edycji - Ilona Poterała z wrocławskiej germanistyki oraz Adriana Bujała z Instytutu Filologii Słowiańskiej. Na zaproszenie organizatorów absolwentka naszej filologii słowiańskiej, Anna Majkut-Polańska, niekwestionowana gwiazda I Konkursu Piosenki Słowiańskiej, zaśpiewała kilka swoich ulubionych utworów rosyjskich.

    Początkowo konkurs adresowany był wyłącznie do studentów Instytutu Filologii Słowiańskiej UWr, jednak już wkrótce spotkał się z ogromnym zainteresowaniem braci studenckiej z całego Uniwersytetu, a od kilku lat biorą w nim udział studenci z innych polskich ośrodków akademickich. W tegorocznej, VIII edycji do finału, oprócz studentów uczelni wrocławskich, zakwalifikowali się studenci z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Gdańskiego, Białostockiego i Rzeszowskiego oraz z Macedonii.

    W skład jury konkursu weszli: prof. Michał Sarnowski, dziekan Wydziału Filologicznego - przewodniczący, Piotr Borkowski, dyrektor Ośrodka Kultury i Sztuki, Jarosław Broda, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego, oraz dr Irina Kabyszewa z Instytutu Filologii Słowiańskiej. Zgodnie przyznają oni, że poziom konkursu był w tym roku bardzo wysoki.
Ponadto w tym roku konkurs zaszczycili swoją obecnością prof. Ryszard Cach, prorektor ds. nauczania z małżonką, i prof. Teresa Łoś-Nowak, prorektor ds. studenckich.

    Zgodnie z tradycją kontynuacją koncertu było spotkanie integracyjne w gościnnym klubie "Kredens", do którego wszystkich zaprosił dyrektor OKiS-u Piotr Borkowski.

    Konkurs Piosenki Słowiańskiej stał się dobrą tradycją Instytutu Filologii Słowiańskiej, którą z wielkim poświęceniem kultywuje jego inicjatorka dr Wiesława Zybura. W tym roku współorganizatorami konkursu było Koło Naukowe "LiK Rosji" wraz z opiekunem dr Elżbietą Tyszkowską-Kasprzak, a także OKiS w osobie Piotra Borkowskiego. Tegoroczny finał poświęcony był pamięci zmarłego w marcu Przyjaciela naszego konkursu Milana Duśkova - założyciela, dyrygenta i kierownika toruńskiego zespołu "Bałkany Śpiewają", laureata V edycji konkursu.

Źródło: Lirycznie i folkowo, "Przegląd Uniwersytecki" 2009, nr 5 (158), s. 22-23. Zobacz
Tekst: Agnieszka Trzepacz

Zdjęcia:

  • Prorektor ds. Nauczania - prof. dr hab. Ryszard Cach,
  • Dorota Oczak,
  • Aneta Prokop.


Inne:
Oratorium Marianum pękało w szwach...
Zobacz plakat VIII edycji konkursu
Fotokronika