Uczkiewicz Katarzyna

-

Jestem slawistką, wykładowcą, tłumaczką języka czeskiego, dziennikarką, badaczką relacji polsko-czeskich. Obecnie rzeczniczką prasową Uniwersytetu Wrocławskiego. Jestem także redaktorką  naczelną kwartalnika „Pamięć i Przyszłość”; autorką kilkudziesięciu artykułów popularyzujących tematykę Europy Środkowej, a także audycji radiowych „Jak powstali Dolnoślązacy” i „Halo, Sąsiedzi” (z Tomaszem Sikorą) w Radiu Wrocław. Napisałam wspólnie z Łukaszem Medekszą książkę „Ziemie Zachodnie. Zrób to sam”. Jestem laureatką m.in. I nagrody w IV konkursie im. Macieja Szumowskiego na reportaż, zostałam też wyróżniona wyróżniona odznaczeniem „Zasłużony dla kultury polskiej”. Znajomi mówią o mnie, że jestem dziwną bohemistką, skoro nie lubię piwa i nie jem mięsa. Jestem przykładem na to, że Czechy i Czechów można kochać z wielu innych, nie tak oczywistych, powodów. Uczę tego moich studentów w Instytucie Filologii Słowiańskiej UWr. W pracy naukowej inspiruje mnie czeska literatura i architektura XX w., postać V. Havla, underground, współpraca środkowoeuropejskich dysydentów. Fascynuje mnie czeska polityka, urbanistyka i gry komputerowe.