Zalewski Wojciech

vojtazal [na] gmail.com

Pierwszy kontakt z językiem czeskim miałem w czasach szkolnych, kiedy po otwarciu granic uczestniczyłem w wielu imprezach turystycznych organizowanych przez oddział wrocławski PTTK. Z biegiem lat zacząłem również brać aktywny udział w ich przygotowaniu. Studiując geografię na Uniwersytecie Wrocławskim zdałem egzamin na przewodnika sudeckiego, rozpocząłem również naukę języka czeskiego, dzięki czemu ostatni semestr studiów mogłem spędzić w Brnie. W trakcie studiów doktoranckich uzyskałem uprawnienia przewodnika miejskiego po Wrocławiu oraz przewodnika miejskiego po Pradze. Stopień doktora Nauk o Ziemi uzyskałem w 2012 roku. Pracowałem także we wrocławskim Centrum Informacji Turystycznej oraz Biurze ds Euro 2012 UM Wrocławia, w którym byłem odpowiedzialny m.in. za kontakty z czeskimi mediami. Jestem również nauczycielem geografii i egzaminatorem maturalnym tego przedmiotu. Od 2012 r. prowadzę działalność gospodarczą (www.adalbertus.eu), której głównym profilem są usługi przewodnika turystycznego oraz pilota wycieczek, a głównym kierunkiem, który obsługuję, jest Republika Czeska. Zajmuję się ponadto opracowywaniem map tematycznych oraz turystycznych planów miast. Wykonuję także tłumaczenia tekstów w zakresie geografii, turystyki i kartografii.