Żygadło-Czopnik Dorota

dorota.zygadlo-czopnik [na] uwr.edu.pl

Pracuję na stanowisku adiunkta w Zakładzie Bohemistyki Instytutu Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, przez kilka lat pełniłam funkcje kierownika Wieczorowych Licencjackich Studiów Bohemistycznych (2002-2007), p.o. kierownika Zakładu Bohemistyki (2016-2020) w Instytucie Filologii Słowiańskiej UWr. Obecnie jestem członkiem Pracowni Interdyscyplinarnych Studiów nad Posttotalitaryzmami i Centrum Transkulturowych Studiów Posttotalitarnych Wydziału Filologicznego UWr, członkiem Rady Redakcyjnej czasopism: „Jazyk-Literatura-Komunikace” (Republika Czeska), „Miscellanea Posttotalitariana Wratislaviensia” (2013-2019, Wrocław), w latach 2013-2016 byłam członkiem międzynarodowego projektu badawczego „Posttotalitarny syndrom pokoleniowy w literaturach słowiańskich Europy Środkowej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej w świetle studiów postkolonialnych”. Moje zainteresowania naukowe skupiają się głównie na obrazie literatury i kultury czeskiej po aksamitnej rewolucji 1989 roku, nowoczesnej czeskiej myśli teoretycznej (dorobek czeskiej teorii literatury i teatrologii) oraz recepcji literatury czeskiej w Polsce. Jestem autorką licznych publikacji oscylujących wokół problematyki tożsamościowej, pokoleniowej, dotyczącej traumy posttotalitarnej oraz problemów przekładu artystycznego.